fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lokaty i inwestycje

Nie zawsze zarobimy mniej

Oprocentowanie lokat terminowych systematycznie spada. Od grudnia najwyższe na rynku stawki zmalały o 0,2 – 1 pkt proc., w zależności od terminu i rodzaju depozytu
Średnie oprocentowanie lokat trzymiesięcznych zmalało z 4,95 do 4,58 proc., sześciomiesięcznych z 5,2 do 4,8 proc., a rocznych z 5,4 do 5 proc. w skali roku.
Banki poprawiają teraz atrakcyjność swojej oferty wprowadzając lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. Realny zysk z takiej lokaty jest znacznie wyższy niż z tradycyjnej.
[b][link=http://rzeczpospolita.pl/pieniadze/MP%20lokaty.pdf]Zobacz jak zmieniało się oprocentowanie lokat[/link][/b]
W grudniu ubiegłego roku zysk netto z najlepszej rocznej lokaty w wysokości 1 tys. zł wynosił niecałe 50 zł. Obecnie, wybierając depozyt z dzienną kapitalizacją, można zarobić o 8 zł więcej. W praktyce różnica ta jest wyższa, gdyż często lokaty z dzienną kapitalizacją muszą wynosić co najmniej 2 – 3 tys. zł.
Należy także pamiętać, że ich maksymalna wysokość jest ograniczona do 10 – 15 tys. zł; w przypadku większych wkładów odsetki mogłyby nie być na tyle małe, by podatek od nich po zaokrągleniu wynosił zero.
Na razie na atrakcyjniejsze oprocentowanie nie mamy co liczyć, chyba że uda się skorzystać z jakiejś promocyjnej oferty.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA