fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Szef NBP za rzecznika praw obywatelskich

Fotorzepa, Szymon Laszewski Szymon Laszewski
PO nie chce zgodzić się na ofertę PiS w sprawie wyboru nowego RPO i prezesa banku centralnego
PiS poprze kandydata Platformy na prezesa Narodowego Banku Polskiego w zamian za poparcie PO dla kandydata PiS na rzecznika praw obywatelskich – to pomysł części posłów Klubu Prawa i Sprawiedliwości. Ma zapobiec sporowi w Sejmie o kandydatów na te stanowiska.
– Jestem przekonany, że uda się wypracować kompromis w tej sprawie – mówi „Rz” poseł Zbigniew Girzyński, który wczoraj za pośrednictwem mediów złożył PO taką propozycję.
– To inicjatywa posła, nie oficjalne stanowisko władz klubu. Nie ma decyzji w tej sprawie – zaznacza Mariusz Błaszczak, rzecznik Klubu PiS.
Ale osoby z kierownictwa partii, z którymi wczoraj rozmawiała „Rz”, przyznają nieoficjalnie, że taka umowa byłaby dla PiS do przyjęcia. – Uniknęlibyśmy niepotrzebnych konfliktów o personalia – mówi „Rz” znany polityk PiS.
[wyimek]Posłowie PiS twierdzą, że chcą uniknąć w Sejmie sporu o nominacje [/wyimek]
Do wyboru nowego prezesa NBP w miejsce zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem Sławomira Skrzypka ma dojść jeszcze przed wyborami prezydenckimi. Żadne z ugrupowań nie przedstawiło oficjalnego kandydata. Nieoficjalnie w PO mówi się o byłych prezesach Pekao SA Marii Pasło-Wiśniewskiej i Janie Krzysztofie Bieleckim oraz Dariuszu Filarze, byłym członku Rady Polityki Pieniężnej.
Następca tragicznie zmarłego RPO dr. Janusza Kochanowskiego ma być również wybrany przed wyborami – na początku czerwca. PO proponuje prof. Irenę Lipowicz, prawniczkę i byłą posłankę UW, z kolei PiS chce wyboru Zofii Romaszewskiej – działaczki Komitetu Obrony Robotników, aresztowanej w stanie wojennym za działalność opozycyjną, żony senatora Zbigniewa Romaszewskiego.
Girzyński jest zdania, że PO powinna pochylić się nad propozycją poparcia Romaszewskiej w zamian za poparcie PiS dla kandydata na prezesa NBP. – Przecież w ławach tego klubu siedzą ludzie, którzy w PRL wiele zawdzięczali pani Zofii Romaszewskiej – mówi poseł.
Ale jak dowiedziała się „Rz”, Platforma propozycji PiS nie przyjmie.
– Nie będzie zgody na takie targowanie stanowiskami. Naszą kandydatką na rzecznika praw obywatelskich jest pani Lipowicz i to ona otrzyma poparcie naszego klubu – mówi „Rz” poseł Wojciech Wilk (PO), wiceszef Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
– Ta propozycja raczej nie jest do realizacji – dodaje poseł Waldy Dzikowski, wiceszef PO. I tłumaczy: wyborcy nie lubią publicznych targów „ten za tego”.
Jeszcze w kwietniu wybór wspólnego kandydata na RPO zaproponował Klub Lewicy. Według nieoficjalnych informacji Lewica chciała, by został nim prof. Wojciech Sadurski, prawnik, ale pozostałe kluby nie wyraziły na to zgody i Lewica wycofała swój wniosek.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA