fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rankingi

Gide Loyrette Nouel wyróżniona za wsparcie prawne dla fundacji

Redakcja doceniła niezwykle szeroki zakres działalności społecznej wyróżnionej kancelarii oraz fakt, że angażują się w nią prawnicy z różnych działów
Kancelaria podejmuje się zarówno w działań o charakterze systemowym, jak i merytorycznej pomocy dla organizacji pozarządowych. Jej prawnicy prowadzili postępowanie sądowe o zmianę interpretacji przepisów nakładających VAT na bezpłatną pomoc prawną. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z marca 2010 r. uznał, że nie trzeba go płacić, podzielając ich stanowisko.
Kancelaria pomaga też fundacjom i stowarzyszeniom. Od trzech lat współpracuje z Centrum Pro Bono – programem zapewniającym firmom prawniczym dostęp do listy spraw zgłoszonych przez organizacje non profit. Za jego pośrednictwem nawiązała bliską współpracę z Fundacją Międzynarodowy Ruch na rzecz Zwierząt Viva!, której pomaga w przygotowywaniu zawiadomień do prokuratury o znęcaniu się nad zwierzętami oraz doradza w sprawach związanych z codziennym funkcjonowaniem fundacji.
Z pomocy kancelarii korzystały również Polska Akcja Humanitarna w zakresie prawa pracy, celnego i podatkowego oraz Fundacja „Ja Wisła” w staraniach o usunięcie nielegalnych wysypisk śmieci na obszarach nadwiślańskich. Efekty współpracy z kancelarią najlepiej oddają słowa prezesa Fundacji „Ja Wisła”:
– Dla małej fundacji wsparcie profesjonalnej kancelarii prawnej jest pomocą o wielkim znaczeniu. Dzięki niej stajemy się skuteczniejsi i, co ważne, czujemy, że nie jesteśmy sami w trudnej walce o ochronę przyrody w Polsce.
Prawnicy Gide Loyrette Nouel doradzali też mniejszym fundacjom i stowarzyszeniom w zakresie ochrony danych osobowych, prawa autorskiego i ustawy o finansach publicznych. W działalność pro bono osobiście angażuje się Robert Jędrzejczyk, partner w kancelarii, który prowadził spór sądowy w imieniu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu o przedmiot stanowiący ważną część zbiorów.
W tym roku aż 90 kancelarii uczestniczących w rankingu odpowiedziało na pytanie o działalność pro bono. Kancelarie coraz chętniej angażują się w pomoc fundacjom i stowarzyszeniom oraz uczestniczą w inicjatywach na rzecz osób ubogich. Działają samodzielnie lub włączają się do takich programów jak Centrum Pro Bono, Program Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Program Niebieski Parasol czy Adwokaci Pro Bono.
Coraz więcej kancelarii w ankietach rankingowych precyzyjnie opisuje swoją działalność. Niestety, nadal większość odpowiedzi jest zbyt ogólna, aby brać je pod uwagę. Kancelarie są też świadome różnic między działalnością pro bono, polegającą na bezpłatnej pomocy prawnej, a działaniami filantropijnymi, polegającymi na finansowym wspieraniu wybranych inicjatyw społecznych.
Z mniejszych firm uwagę redakcji zwróciła działalność poznańskiej kancelarii Skoczyński Wachowiak Strykowski, która świadczy pomoc zarówno organizacjom pozarządowym, jak i podopiecznym Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka podczas cotygodniowych dyżurów.
Wyróżnia się również krakowska kancelaria Budzowska Fiutowski i Partnerzy, której program pro bono koncentruje się na pomocy organizacjom pozarządowym i osobom fizycznym w zakresie praw pacjenta i odpowiedzialności za błędy lekarskie.
W tym gronie należy również wymienić firmę prawniczą Ceret Grzywaczewska Lubasz z Łodzi wspierającą lokalne fundacje i stowarzyszenia oraz angażującą się w organizację akcji charytatywnych.
[b]Zobacz [link=http://rzeczpospolita.pl/pliki/prawnicy/Rankingkancelarii/do%205.pdf]głównych zwycięzców w poszczególnych kategoriach[/link][/b]
[b]ZOBACZ [link=http://www.rp.pl/artykul/473903.html]RANKING Z WSZYSTKIMI TABELAMI[/link][/b]
[b]Zobacz [link=http://www.rp.pl/galeria/55756,1,473585.html]ranking w obiektywie fotoreportera[/link][/b]
[b]Przeczytaj [link=http://www.rp.pl/artykul/473603.html]"Jak wyłanialiśmy największych i najlepszych"[/link] [/b]
[b]Informacje dla zainteresowanych dostępem do szerszej wersji w postaci xls (exel) na stronie: [link=http://www.rp.pl/bazy]www.rp.pl/bazy[/link][/b]
[b] Zobacz [link=http://www.rp.pl/temat/426467_Ranking_Kancelarii_Prawniczych_2010.html] Ranking Kancelarii Prawniczych 2010[/link], a także [link=http://www.rp.pl/temat/55757.html]rankingi z lat ubiegłych[/link][/b]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA