Prawo dla Ciebie

Gdzie mogę znaleźć orzeczenia Sądu Najwyższego?

Fotorzepa, Danuta Matłoch Danuta Matłoch
[b]Gdzie mogę znaleźć orzeczenia Sądu Najwyższego? Jeśli poszukiwanego przeze mnie wyroku nie ma w Internecie, to w jaki sposób mogę do niego dotrzeć? [/b]
Czytelnik może zapoznać się z orzecznictwem Sądu Najwyższego (sentencjami uchwał i innych węzłowych orzeczeń izb - cywilnej, karnej,wojskowej i izby pracy, ubezpieczeń społecznych i spraw publicznych) korzystając z naszej internetowej bazy aktów i wyroków dostępnej pod adresem: [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/orzecznictwo/index.spr]www.rp.pl/aktyprawne/orzecznictwo/index.spr[/link]. Może również skorzystać z bazy orzeczeń dostępnej na stronie Sądu Najwyższego. Bieżące orzecznictwo jest publikowane pod adresem: [link=http://www.sn.pl/orzecznictwo/index.html]www.sn.pl[/link], natomiast orzeczeń archiwalnych możemy szukać w bazie Supremus: [link=http://pub.sn.pl/orzeczenia.nsf/wybor?openform]http://pub.sn.pl/orzeczenia[/link]. Niestety nie znajdziemy w niej wyroków, które zostały wydane przed 1993 r.
Wybrane orzeczenia Sądu Najwyższego są również publikowane w formie papierowej w różnych wydawnictwach, jak np.: OSNC - Orzecznictwo Sądu Najwyższego Izba Cywilna OSNAP - Orzecznictwo Sądu Najwyższego Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń społecznych OSNKW - Orzecznictwo Sądu Najwyższego Izba Karna i Wojskowa OSP - Orzecznictwo Sądów Polskich Niezależnie od tego, jak informuje zespół prasowy Sądu Najwyższego, każda osoba fizyczna lub prawna może otrzymać orzeczenia tego sądu, po ich usunięciu z nich danych osobowych (zanonimizowaniu). W tym celu należy złożyć wniosek o udostępnienie orzeczenia na adres: [b]Referat ds. dostępu do informacji publicznej w Sądzie Najwyższym plac Krasińskich 2/4/6 00-951 Warszawa 41 [/b] Można też zamówić orzeczenie telefonicznie pod nr tel. [b]22/530-82-69, 22/530-82-70[/b] lub e-mailem na adres: [b]ref.inf.publ@sn.pl[/b] Na wniosku należy nakleić opłatę w znakach sądowych 1 zł za stronę (za dokonanie anonimizacji orzeczenia).
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL