fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Euro 2012

Grupy eliminacyjne wylosowane

ROL
51 drużyn, które wystartują w eliminacjach piłkarskich mistrzostw Europy 2012, przydzielono do 9 grup eliminacyjnych. Losowanie prowadzili Piotr Sobczyński z TVP i Maria Jefrosinina z ukraińskiej telewizji NTU
Polska i Ukraina jako współgospodarze mistrzostw mają zapewniony udział w turnieju finałowym, w którym zagra 16 drużyn.
Do finałów ME-2012 roku awansują bezpośrednio zwycięzcy grup oraz zespół z najlepszym bilansem z drugich miejsc. Pozostałe drużyny z drugich miejsc utworzą cztery pary barażowe, których zwycięzcy także zagrają w ME.
[srodtytul] Tusk rozpoczął[/srodtytul]
Jedynym oficjalnym przemówieniem podczas uroczystości było krótkie wystąpienie Donalda Tuska, który powitał gości przybyłych na losowanie. Premier podkreślił, że Polska i Ukraina od trzech lat intensywnie przygotowują się do wielkiego sportowego wydarzenia, jakim będzie Euro-2012.
[wyimek][b][link=http://blog.rp.pl/szczeplek/2010/02/07/spojrzenie-z-palacu/]Przeczytaj komentarz Stefana Szczepłka: Spojrzenie z pałacu[/link][/b][/wyimek]
- Nasza współpraca może uchodzić za przykład dla innych - podkreślił premier, życząc szczęścia w losowaniu przedstawicielom wszystkich federacji.
Po przemówieniu Tuska prowadzący galę Maria Jefrosinina z telewizji ukraińskiej i dziennikarz TVP Piotr Sobczyński zaprosili na scenę "sierotki", które miały dokonać losowania. Polskę reprezentowali Zbigniew Boniek i Andrzej Szarmach, a Ukrainę Andrij Szewczenko i Oleg Błochin.
- Cieszę się z sukcesów, które osiągałem z Michelem Platinim i trenerem Giovannim Trapattonim (w barwach Juventusu Turyn - red.), których widzę na widowni, ale chcę podkreślić, że zawsze najbardziej dumny byłem, gdy występowałem w koszulce z orłem na piersi - powiedział Boniek.
Zanim sprawy wziął w swoje ręce "mistrz ceremonii", czyli sekretarz generalny UEFA Gianni Infantino, na scenie pojawił się zespół Audiofeels, który przypomniał we własnych aranżacjach oficjalne piosenki poprzednich turniejów o mistrzostwo Starego Kontynentu. Po krótkim przerywniku muzycznym zaprezentowano filmy prezentujące wizytówki ośmiu miast-gospodarzy Euro-2012.
[wyimek][b][link=http://www.rp.pl/temat/55270.html]Odwiedź nasz specjalny serwis poświęcony euro 2012[/link][/b][/wyimek]
[srodtytul]Azerbejdżan trafił na Armenię[/srodtytul]
"Witam serdecznie" - rozpoczął po polsku objaśnienia zawiłości regulaminowych losowania Infantino.
Jako pierwszy po białą kulkę sięgnął Szewczenko i wylosował do grupy A Azerbejdżan. Zgodnie z ustaleniami UEFA, ta reprezentacja nie mogła trafić na Armenię. Oba kraje nie utrzymują stosunków dyplomatycznych, a podłożem konfliktu jest sporne terytorium Górskiego Karabachu. Miały spotkać się w eliminacjach Euro-2008, ale nie rozegrały żadnego spotkania.
Jakby na złość założeniom, pierwszą drużyną, która Boniek wylosował z kolejnego koszyka była ... Armenia. Przydzielono ją jednak do innej grupy.
Mieszkający na stałe w Rzymie "Zibi" jeszcze raz znalazł się w centrum uwagi, gdy wyciągnął z kulki kartkę z napisem "Italy". Włosi nie trafili na teoretycznie silnych rywali, ale w grupie C wystąpi łącznie trzech uczestników tegorocznego mundialu. Oprócz nich, także Serbowie i Słoweńcy.
Większych kłopotów z awansem nie powinni mieć broniący tytułu Hiszpanie, którzy w grupie I spotkają się z Czechami, Szkotami, Litwinami i zespołem Liechtensteinu. Mistrzowie Europy zostali wylosowani jako ostatni.
W uroczystości losowania wzięło udział wielu znanych selekcjonerów: był Włoch Fabio Capello prowadzący reprezentację Anglii, Duńczyk Morten Olsen, szkoleniowiec Belgów Holender Dick Advocaat, Portugalczyk Carlos Queiroz.
Przebieg losowania relacjonowały stacje telewizyjne z blisko 100 krajów na czterech kontynentach. Akredytowało się ponad 600 dziennikarzy.
Eliminacje rozpoczną się we września 2010 roku, a zakończą w listopadzie 2011 roku rewanżowymi meczami barażowymi.
[ramka] [b]Skład grup eliminacyjnych EURO 2012 roku:[/b]
[b]Grupa A:[/b] Azerbejdżan, Kazachstan, Belgia, Austria, Turcja, Niemcy
[b]Grupa B:[/b] Andora, Armenia, Macedonia, Irlandia, Słowacja, Rosja
[b]Grupa C:[/b] Wyspy Owcze, Estonia, Słowenia, Irlandia Płn., Serbia, Włochy
[b] Grupa D: [/b]Luksemburg, Albania, Białoruś, Bośnia-Hercegowina, Rumunia, Francja
[b] Grupa E:[/b] San Marino, Mołdawia, Węgry, Finlandia, Szwecja, Holandia
[b] Grupa F:[/b] Malta, Gruzja, Łotwa, Izrael, Grecja, Chorwacja
[b] Grupa G:[/b] Czarnogóra, Walia, Bułgaria, Szwajcaria, Anglia
[b]Grupa H:[/b] Islandia, Cypr, Norwegia, Dania, Portugalia
[b] Grupa I:[/b] Liechtenstein, Litwa, Szkocja, Czechy, Hiszpania [/ramka]
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA