fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynajem

Spadają czynsze najmu

Rzeczpospolita
Od początku roku rośnie podaż mieszkań do wynajęcia, zwłaszcza większych – informują pośrednicy. Są to zarówno lokale zupełnie nowe, jak i używane, kupione często od razu z przeznaczeniem na wynajem.
Natomiast popyt jest obecnie mniejszy niż w grudniu ub.r., chociaż i wtedy zainteresowanie było umiarkowane. Styczeń zwykle należał na rynku najmu lokali do słabszych miesięcy w roku, jednak tym razem ruch jest jeszcze mniejszy niż w poprzednich latach. Mało zgłoszeń notują zwłaszcza agencje nieruchomości.
W sytuacji przewagi podaży nad popytem spadają czynsze najmu. W ostatnich tygodniach, według oceny Ober-Haus, stawki poszły w dół o około 10 – 12 proc. W ciągu minionego roku, jak wynika z barometru „Rz”, ceny najmu obniżyły się o 8 proc. Prognozy na następny rok mówią o utrzymaniu się spadków.
[ramka] [b]Jak czytać barometr?[/b] Pośrednicy z pięciu miast podają stawki za wynajem kawalerek i mieszkań dwupokojowych, bez wyposażenia, w dzielnicach sypialniach, obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych lokali za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z obowiązującą przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany wyrażone w procentach.
[b]Barometr powstał przy współpracy z:[/b] Tomaszem Rożkiem z Akcesu w Warszawie, Tomaszem Błeszyńskim – doradcą z rynku nieruchomości w Łodzi, Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus w Gdańsku, Arturem Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA