Telewizja

Komedie i dreszczowce dla relaksu

Rzeczpospolita, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys
Chętnie to obejrzę – Marcin Wolski, satyryk, pisarz, autor „szopki noworocznej”
Nie będę taił, że obejrzę, co i państwu polecam – moją tegoroczną Szopkę Noworoczną (czwartek, 31.12, godz. 0.15). Do tej pory widziałem ją tylko na montażu, a to zupełnie co innego niż w telewizorze. Dzieje się w scenerii kasyna – jak to w roku, w którym hazard i jednoręcy bandyci zdominowali nasze życie. Po raz pierwszy pojawi się Loża Autorytetów Moralnych, w której zasiądą: Doda, Jurek Owsiak, Kuba Wojewódzki. Kierując się wskaźnikiem IQ dorzuciłem jeszcze do tego gremium Andrzeja Gołotę i Daniela Olbrychskiego.
Żałuję, że w nadchodzącym tygodniu TVP proponuje nam głównie powtórki, ale zdaje się, że to taka świecka obrzędowość w rejonie świąt i Nowego Roku. Proponuję świeży, bo zrealizowany w tym roku amerykański dokument „Historia Michaela Jacksona” (czwartek, 31.12, TVP 1, godz. 15.10). Potem dla relaksu obejrzę „Twister” (czwartek, 31.12, TVP 1, godz. 18.05). Widziałem ten dreszczowiec wielokrotnie, ale to jeden z nielicznych filmów, w którym bohaterowie nie tyle uciekają przed katastrofą, co raczej jej szukają. Warto też zobaczyć kolejny raz „Pułkownika Kwiatkowskiego” Kazimierza Kutza (piątek, TVP 2, godz. 20.05). Jego atutem są ciekawe role m.in. Marka Kondrata i Zbigniewa Zamachowskiego. Poza tym, choć akcja rozgrywa się w strasznych czasach stalinowskich, obraz tchnie optymizmem, którego zazwyczaj bardzo nam brakuje.
Znajdę też czas na dwa głębokie wspomnienia filmowe. Pierwszym z nich jest „Człowiek orkiestra” – francuska komedia z niezrównanym Louisem de Funesem (niedziela, TVP 2, godz. 16.00), której tytuł wszedł do języka potocznego. Dobrze jest sprawdzić, czy zrealizowany w 1970 roku obraz jest równie zabawny jak przed laty. Chętnie przypomnę sobie także serial, który przed laty śledziła w niedzielne popołudnia cała Polska – „Bonanzę” (poniedziałek, TVP 1, godz. 15.10). Western o męskiej rodzinie Cartwrightów zdobył drugie miejsce na liście seriali wszech czasów. Ciekawe, czy uda mi się go dziś oglądać dłużej niż przez 10 minut...
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL