Film

Głód dobrego kina

Najgłośniejszym z wybranej do objazdu szóstki jest brytyjski „Głód”
Materiały Promocyjne
Na katalogu filmowych imprez Polski pojawia się nowa pozycja. Sześć najciekawszych obrazów z tegorocznej, dziewiątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty pojedzie w objazd po 14 polskich miastach, w każdym goszcząc na ekranach przez tydzień.
Do końca kwietnia powinny wejść do repertuaru kin studyjnych, a od czerwca być dostępne na DVD.
Najgłośniejszym z wybranej szóstki jest brytyjski „Głód”. Ten obsypany deszczem nagród dramat to mocne i przejmujące kino realistyczne zrealizowane przez Steve’a McQueena, głośnego artystę inspirującego się Nową Falą i kinem Andy’ego Warhola. McQueen na co dzień tworzy czarno-białe i minimalistyczne filmy eksperymentalne prezentowane w galeriach sztuki czy np. na weneckim Biennale. W „Głodzie” (zdobywcy Złotej Kamery w Cannes, Nagrody Gucciego w Wenecji i tytułu europejskiego odkrycia roku) reżyser przywołał prawdziwe zdarzenia, które w 1981 roku wstrząsnęły Wielką Brytanią. W więzieniu w północnej Irlandii po sześciu tygodniach strajku głodowego zmarło dziesięciu protestujących członków IRA pod przewodnictwem Bobby’ego Sandsa (wielka kreacja Michaela Fassbendera).
Także kolejny z sześciu filmów („Plaże Agnés”) traktuje o postaci autentycznej. Legendarna francuska reżyserka Agnes Varda – związana niegdyś z innym przedstawicielem wspomnianej już Nowej Fali Jacques’em Demy – zrealizowała autobiograficzny dokument, za który otrzymała Cezara. Nie jest to dzieło poddające się dyktatowi chronologii, lecz zbiór wspomnień ewokowanych przez sceny z jej własnych filmów, ludzi czy wizyt w miejscach, które zapamiętała. Trzeci obraz („Dubel”) – znowu dokument – używa centralnej postaci jako lustra dla opisywanych wydarzeń: zimnej wojny i współczesnej walki z terroryzmem. Jest nią sam Alfred Hitchcock. Szwedzki dramat „Burrowing” to portret osobliwej rodziny i sąsiadów – opatrzony mottem z Henry’ego Davida Thoreau – którego narratorem jest 11-letni chłopiec. Listę propozycji zamyka „Tlen” Iwana Wyrypajewa i „Las” Piotra Dumały – film aktorski z elementami animacji. [i]Era Nowe Horyzonty Tournée, kino Muranów, ul. gen. Andersa 1, bilety: 15 – 18 zł, rezerwacje: tel. 22 831 03 58, piątek (1.01) – czwartek (7.01), godz. 16, 18, 19.30, 20, 21[/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL