Historia

Żywa pamięć

Rzeczpospolita
Odzew czytelników „Polski Piłsudskiego”
Cykl o Józefie Piłsudskim wywołał znaczny, niemal bez wyjątku życzliwy dla naszego przedsięwzięcia, oddźwięk u czytelników. Otrzymaliśmy wiele listów – elektronicznych i pisanych na papierze pytań, opinii, wspomnień – zdjęć, pamiątek, a nawet własnoręcznych obrazków. Za to sympatyczne zainteresowanie serdecznie dziękujemy. Z ostatniej korespondencji drukujemy dziś dwa listy oraz reprodukcje: pamiątkowego medalu i jednego z ostatnich zdjęć Marszałka.
[b]„Józef Piłsudski – obraz i pieśń”[/b] Właśnie czytam zeszyt „Józef Piłsudski – obraz i pieśń” i bardzo dziękuję za teksty piosenek legionowych. Niektóre są mi nieznane, mam nadzieję, że są jakieś nagrania tych pieśni. Nasze grono przyjaciół spotkało się przy kominku w sobotę i przez kilka godzin, z krótkimi przerwami na wzmocnienie organizmu jadłem i napojami, śpiewaliśmy piosenki patriotyczne z różnych epok. Gramy na gitarach, a teksty są wyświetlane z komputera na dużym ekranie. W przyszłym roku planujemy poszerzyć skład instrumentalny i repertuar, cały czas wydłużamy też teksty znanych piosenek o nowe zwrotki. Pomocne nam będą teksty załączone w waszej broszurze.
Chciałabym też poinformować, że choć z wykształcenia jestem inżynierem technologiem, cykl historyczny „Rzeczpospolitej” zachęcił mnie do próby zorganizowania tzw. kompletów historycznych, czyli takich nietypowych wykładów z historii Polski, prowadzonych przez mistrzów (historyków, pasjonatów historii), z czynnym udziałem młodzieży z warszawskich szkół, m.in. Liceum im. Władysława IV. Planujemy pierwszy taki wykład prawdopodobnie w połowie stycznia, tematem będzie insurekcja kościuszkowska oraz postacie i wydarzenia z nią związane. Wykład zgodził się poprowadzić dr Leszek Marek Krześniak z Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej, nauczyciele z kilku gimnazjów i liceów praskich obiecali pomoc, a salę udostępni i obejmie patronat nad kompletami parafialny oddział Akcji Katolickiej przy katedrze św. Floriana na Pradze. Mam wielką nadzieję, że wykład się odbędzie, zgromadzi grupę młodzieży i dorosłych zainteresowanych historią Polski, a potem cyklicznie, np. co miesiąc lub raz na dwa miesiące, odbywałyby się następne, dotyczące innych ciekawych wydarzeń z polskich dziejów dawniejszych i bardziej współczesnych. W sprawach merytorycznych pozwoliłam sobie skorzystać z zeszytu nr 12 „Bitwa pod Racławicami” z serii „Zwycięstwa oręża polskiego” wydanego jakiś czas temu przez „Rzeczpospolitą” pod Pana znakomitą redakcją. —Barbara Szkutnik [b]Medal ułana[/b] Oto medal z portretem Marszałka na awersie i mapą II Rzeczypospolitej na rewersie. To pamiątka po ułanie Konstantym Pacipuchu z 9. Pułku Ułanów pod komendą płk. Tadeusza Komorowskiego. Medal dostał w uznaniu za dobrą służbę żołnierską. Podczas II wojny światowej pan Konstanty walczył w kampanii wrześniowej oraz w 12. Pułku Ułanów II Korpusu generała Władysława Andersa, z którym odbył całą kampanię włoską. Medal stanowi cenną pamiątkę rodzinną, którą odziedziczył i którą nam udostępnił siostrzeniec ułana, p. Jerzy Petrellewicz. [b]Wiedzcie o tym dzieci...[/b] Mój dziadek Stanisław Cieślik urodził się w 1921 roku. Z przedwojennej szkoły zapamiętał chyba wszystkie wiersze i często jakiś recytował przy okazji spotkań rodzinnych. W zeszłym roku na Boże Narodzenie dziadek był już wycieńczony długotrwałą chorobą i z trudem wypowiadał każde słowo, ale powiedział mi następujący wierszyk: [i]Patrzy na nas postać w mundur przyodziana, a czy wy dziateczki znacie tego pana? To Józef Piłsudski, wódz dzielny i śmiały, co nas wiódł do walki, co nas wiódł do chwały! Więc, że blask wolności nad Polską dziś świeci, Jego to zasługa, wiedzcie o tym dzieci.[/i] i na koniec jeszcze zażartował (może to przyśpiewka dawnego muzykanta?): [i]Za tę pieśń należy się złoty grosz, a kto się dobrze zna, to dwa złote da.[/i] Na Wielkanoc dziadek zmarł. Niestety, tylko ten jeden wiersz mam zapisany. [i]—Mariusz Olszewski[/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL