Notowania

Inwestorzy zarabiają

Dwie sesje do końca roku. Oprócz dzisiejszych notowań inwestorzy jeszcze tylko w czwartek będą mogli handlować akcjami w tym roku. Jest szansa, że końcówka roku przyniesie nowy rekord.
Rzeczpospolita
Brytyjski FTSE100 jako pierwszy z głównych indeksów znalazł się na poziomie sprzed upadku Lehman Brothers
WIG20 rozpoczął notowania na symbolicznym, bo 0,1-proc. plusie. Jednak po godzinie 10 wskaźnik znalazł się pod kreską, a spadki utrzymywały się przez dużą część sesji. Pod koniec sesji wskaźnik największych spółek notował już najwyższe tego dnia poziomy.
Ostatecznie zyskał 0,4 proc. i zakończył dzień na poziomie 2415 pkt. Indeks WIG zyskał 0,6 proc. Obroty na całym rynku przekroczyły 1,5 mld zł. Do osiągnięcia nowego tegorocznego szczytu brakuje niespełna 2 proc. Wczoraj dobrze radziły sobie również inne europejskie giełdy. Brytyjski FTSE100 jako pierwszy z zachodnich indeksów znalazł się wczoraj wyżej niż 12 września 2008 r., czyli przed upadkiem banku inwestycyjnego Lehman Brothers. Amerykańskie indeksy na początku sesji znajdowały się w okolicach poniedziałkowego zamknięcia.
Spośród spółek WIG20 mocno rosły (3,7 proc.) papiery spółki Polimex-Mostostal. Firma poinformowała o podpisaniu umowy z Polskim Koncernem Energetycznym o wartości 409 mln zł na budowę bloku ciepłowniczego. O 2,7 proc. zdrożały papiery spółki KGHM. Na kurs walorów spółki pozytywnie wpływała drożejąca na światowych rynkach miedź. Jednak najmocniejszy, prawie 5-proc., wzrost zanotowały papiery BZ WBK. Jedna akcja spółki kosztuje już 198 zł. Z kolei tuż po sesji pojawiła się informacja, że BZ WBK AIB Asset Management kontroluje już 37 proc. akcji medialnej Agory. Wczoraj kurs Agory nie uległ zmianie, a jeden papier spółki kosztował 22,2 zł. Na szerokim rynku mocno rosły (9,2 proc.) notowania Platformy Mediowej Point Group. Spółka poinformowała o zakupie za 8,1 mln zł 80 proc. udziałów w spółce wydającej tygodnik „Wprost”. Największy wzrost zanotowały papiery budowlanej firmy Anti, których wartość wzrosła o jedną czwartą. Po informacji „Rz” o planowanym na pierwsze półrocze 2010 r. przejściu firmy Powszechne Towarzystwo Inwestycyjne z NewConnect na główny rynek GPW jej papiery zdrożały o 8,2 proc.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL