Nauka

Przezroczysta ryba

AFP
Ta rybka nie jest już złota. Pod jej łuskami widać organy wewnętrzne, serce, mózg. Japończycy drogą krzyżowania zmutowanych osobników wyhodowali przezroczyste zwierzę.
Rybka jest dziełem naukowców z uniwersytetów Nagoja i Mie. Jak przyznaje prof. Yutaka Tamaru, to część programu naukowego, który ma wyeliminować zabijanie i rozcinanie zwierząt do celów badawczych oraz w szkołach na lekcjach biologii. Organizacje walczące o prawa zwierząt od dawna apelują o zaprzestanie tego procederu - szczególnie w szkołach, gdzie równie dobrze mogą sprawdzić się komputerowe multimedia. Teraz Japończycy pokazali, że do nauki nie jest potrzebny ani komputer ze specjalnym programem, ani tym bardziej zabijanie zwierząt.
- Ponieważ skóra i łuski nie mają żadnego pigmentu można zobaczyć organy wewnętrzne i bijące serce - mówi prof. Tamaru. - Nie trzeba jej rozcinać. Przez skórę widać nawet mały mózg. Naukowcy wyhodowali przezroczystą złotą rybkę dobierając osobniki o bardzo słabej pigmentacji. - Tak jasny kolor jest niepożądany u rybek akwariowych, jednak dzięki temu można zobaczyć prawdziwe organy wewnętrzne w ciele, w trzech wymiarach - tłumaczy prof. Tamaru.
Jak twierdzą badacze, zwierzę będzie żyło przez co najmniej 20 lat. Może urosnąć nawet do 25 centymetrów długości i ważyć dwa kilogramy. Jak przypomina agencja AFP, dwa lata temu inny japoński zespół wyhodował przezroczystą żabę. - Przygotowujemy się do masowej produkcji. Będą na rynku w przyszłym roku - zapewnia w rozmowie z AFP prof. masayuki Sumida z Uniwersytetu Hiroszima. Cena dla szkół i laboratoriów - ok. 110 dolarów za sztukę.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL