Terroryzm

Abdulmutallab: jest więcej takich, jak ja

Umar Faruk Abdulmutallab
AFP
Grupa młodych ludzi przygotowuje się do ataków na Zachód - zeznał terrorysta, który próbował wysadzić samolot linii Northwest
Według "The Sun" Umar Abdulmutallab zeznał, że w Jemenie przebywa grupa około 25 młodych mężczyzn, których al Kaida szkoli do przeprowadzenia zamachów na zachodnie linie lotnicze.
Urodzeni w Wielkiej Brytanii, pochodzący z Bradford, Luton i Leytonstone przyszli zamachowcy, mają ćwiczyć w kilkuosobowych grupach. Na początku 2010 roku mają wrócić do Wielkiej Brytanii i czekać na polecenia. Informator Scotland Yardu mówi: - Najbardziej boimy się, że Abdulmutallab to pierwszy z wielu, gotowych atakować samoloty i zabijać tysiące ludzi. Wiemy, że w Jemenie jest około pięciu komórek radykalnych muzułmanów pochodzenia brytyjskiego.
Nigeryjczyk Umar Faruk Abdulmutallab, który 25 grudnia podjął nieudaną próbę zamachu na samolot linii Northwest, również przebywał przez kilka miesięcy w Jemenie - potwierdziło jemeńskie MSZ. Z oświadczenia resortu wynika, że 23-latek przebywał w Jemenie od sierpnia do wczesnego grudnia. We wniosku o wizę napisał, że zamierza uczyć się języka arabskiego w stołecznej Sanie. Podobne kursy pobierać miał także wcześniej. O związkach niedoszłego zamachowca z Al-Kaidą w Jemenie było wiadomo już wcześniej. Amerykańskich śledczych poinformował o tym sam Umar Faruk Abdulmutallab, a następnie potwierdziła Al-Kaida na Półwyspie Arabskim, która wzięła odpowiedzialność za nieudany zamach.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL