Biznes

TP SA i Netia podpisały porozumienie

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
W siedzibie Urzędu Komunikacji Elektronicznej prezes TP Maciej Wituckii prezes Netii Mirosław Godlewski podpisali porozumienie zamrażającewiększość cen hurtowych usług TP oraz przewidujące zakończenie 70 sporówsądowych powstałych na gruncie decyzji regulatora
Wartość wzajemnych roszczeń wysuwanych przez operatorów w sądach to około 300 mln zł.
- Wraz z podpisaniem porozumienia natychmiast rozwiążemy rezerwy zawiązane na poczet tych spraw. Nie były one jednak bardzo znaczące - zapowiedział prezes Netii. Witucki wypowiedział się w tej kwestii ostrożniej: - Rozwiążemy rezerwy, jeśli będzie to zgodne z zasadami księgowymi. Jeśli uda się to przeprowadzić w IV kwartale - zrobimy to. Nie oczekiwałbym jednak, aby miało bo gigantyczny wpływ na wynik grupy - mówił.
Spółki nie ujawniły o jakiej wysokości rezerwy chodzi w przypadku każdej z nich. Witucki i Godlewski stwierdzili zgodnie, że najważniejszy w porozumieniu jest to, iż pozwoli ono zarządom skoncentrowanie się na działalności operacyjnej firm, a nie na formalno-prawnych przepychankach. Nie podjęli się też oszacować, ile kosztowały do tej pory TP i Netię usługi doradczo-prawne związane z prowadzonymi sporami. Prezes TP ujawnił też, że operatorzy nie wykluczają wspólnej inwestycji. Chodzi o spółkę, która będzie budować sieć teleinformatyczną dla województwa małopolskiego. - Netia wydaje się tu dobrym i wiarygodnym partnerem - powiedział Piotr Muszyński, wiceprezes TP. Porozumienie TP i Netii jest zbliżone formą i treścią do dokumentu wzorcowego, stanowiącego załącznik do październikowej ugody narodowego operatora z UKE. Spółki ustaliły, że do 31 grudnia 2010 roku będą obowiązywały stawki hurtowego dostępu do sieci (WLR) oraz dostępu do lokalnej pętli abonenckiej - LLU, które funkcjonowały 10 października. Jeśli zaś chodzi o hurtową usługę dostępu do internetu - ustalenia dotyczą na razie tylko stawek hurtowych dla obecnych klientów Netii. Natomiast zasady ustalania opłaty hurtowej BSA dla przyszłych abonentów alternatywnego operatora nie są objęte porozumieniem. Netia podała, że trwają rozmowy w tej sprawie. Jednocześnie jednak zapewniła, że opłata ta nie będzie wyższa niż ustalona 10 października. Jej poziom zależy od wyników testu na zawężanie marży TP (UKE zbada, czy narodowy operator nie dyktuje opłaty na zbyt wysokim poziomie, uniemożliwiającym konkurowanie operatorom alternatywnym). Porozumienie TP i Netii nie przewidziało też sytuacji, w której usługi świadczone byłyby w innych technologiach, niż ADSL.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL