Styl życia

Podróż na Marsa naruszy prawa zwierząt

Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik
Rosjanie rozważają wysłanie na Marsa statku kosmicznego z załogą. Tyle że nie z ludzką, ale małpią. To nie pierwszy tego typu przypadek
W latach 80. ubiegłego wieku małpy do kosmicznych lotów dostarczał gruziński Instytut Patologii i Terapii Doświadczalnej. Jego dyrektor Zurab Mikvabia – jak donosi „Daily Telegraph” – zapowiedział powrót swoich podopiecznych w przestrzeń kosmiczną. Według dyrektora trwają rozmowy z Rosyjską Akademią Kosmonautyki na temat przygotowania programu symulacji misji marsjańskiej mającego być podstawą do wysłania małp na Czerwoną Planetę.
Dlaczego małpy? Uczeni wciąż nie rozwiązali problemu, jak zabezpieczyć ludzi przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym podczas długiej podróży. W trakcie lotu małpą ma się opiekować robot, który będzie ją karmił i po niej sprzątał. Wcześniej konieczne będzie nauczenie zwierzęcia współpracy z maszyną. Według „Daily Telegraph” można się spodziewać sporu ze środowiskami obrońców praw zwierząt. – Samotna podróż w nienaturalnych warunkach to jest dla zwierzęcia ogromny stres. Może poważnie ucierpieć, a nawet umrzeć. Narusza to prawa zwierząt – uważa Katarzyna Biernacka, prezeska Stowarzyszenia Empatia.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL