Biznes

Prospekt Tauronu w kwietniu w KNF

Grupa Tauron w marcu może zakończyć prace nad prospektem emisyjnym. Publiczna oferta akcji spółki będzie jedną z największych w 2010 r.
Z informacji „Rz” wynika, że zarząd Tauronu chce do połowy marca mieć zamknięty (po audycie) bilans za 2009 r., tak by móc dołączyć go do prospektu. W kwietniu prospekt ma trafić do Komisji Nadzoru Finansowego. Według zapowiedzi wiceministra skarbu Jana Burego „najpóźniej w czerwcu” nastąpi debiut koncernu na warszawskim parkiecie.
[wyimek]13,5 mld zł chce wydać na inwestycje grupa Tauron do 2012 r.[/wyimek] Spółka chce podwyższyć kapitał o ok. 25 proc. I dzięki temu zyskać ok. 4 mld zł. Wartość Tauronu szacuje się na ok. 20 mld zł. Wszystko zależeć będzie jednak od zainteresowania inwestorów. Ale – według analityków rynku – o ile tylko nie pogorszą się nastroje na giełdzie, to akcje Tauronu powinny się cieszyć dużym zainteresowaniem.
Władze grupy energetycznej nie ujawniają żadnych szczegółów związanych z ofertą, twierdzą tylko, że wszystko przygotują w uzgodnieniu z doradcami. Z informacji „Rz” wynika, że zarząd skłonny byłby przeznaczyć większą część akcji, niż w przypadku oferty PGE, dla osób indywidualnych. Zapisów na akcje PGE było tak dużo, że doszło do ok. 97 proc. redukcji zleceń. Koncern chce pieniądze z emisji przeznaczyć na inwestycje, ale pełna ich lista będzie zamieszczona dopiero w prospekcie. Prezes Tauronu Dariusz Lubera powiedział tylko „Rz”, że „przygotowywany jest ranking inwestycji, ponowna ocena ich opłacalności i analiza efektywności”. Spółka chce mieć potencjał produkcyjny na poziomie około 5,5 tys. megawatów. Ze względu na konieczność stopniowego wyłączania w kolejnych latach starych bloków planuje budowę nowych – w Stalowej Woli, Jaworznie i Blachowni. W strategii Tauronu sprzed roku zapisano wydatki na inwestycje na kwotę 13,5 mld zł do 2012 r. – Zdajemy sobie sprawę, że kwota uzyskana w ofercie publicznej może być tylko jednym z elementów finansowania – powiedział „Rz” prezes Lubera. Minister skarbu także zamierza sprzedać latem pakiet akcji Tauronu na giełdzie: 20 – 25 proc., nie tracąc nad grupą kontroli. Skarb Państwa jest teraz wyłącznym jej właścicielem.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL