Styl życia

Żurek, a wygląda jak kawior

Kaczka po polsku z jabłkiem, żurawiną i majerankiem. Roladki z foie gras w liściach białej kapusty kalbar
Materiały Promocyjne
Tradycyjne potrawy mają tu nową postać kulek, żeli, piany, ale smakują jak smakowały
Kuskus z kalafiora, tapioka z szynki iberyjskiej i sferyfikowane oliwki. Nie, wbrew pozorom żaden drukarski chochlik nie poprzestawiał tu słów w zdaniu. Takie pozycje można znaleźć w menu hiszpańskiej El Bulli, słynnej restauracji serwującej tzw. kuchnię molekularną.
Od czterech lat El Bulli wygrywa prestiżowy ranking – San Pellegrino – najlepszych restauracji świata. A po piętach depcze jej Tłusta Kaczka – The Fat Duck, restauracja molekularna z Wielkiej Brytanii. Podawane przez Ferrana Adrię (El Bulli) i Hestona Blumenthala (The Fat Duck) dania to kwintesencja kulinarnego zaskoczenia – tutaj nic nie przypomina tego, czym powinno być. Produkty zyskują nową fakturę, konsystencję i kształt. [wyimek][b][link=http://www.rp.pl/artykul/408546.html]Następuje eksplozja smaków, a z nosów gości wydobywa się... para - mówi "Rz" Wojciech Modest Amaro[/link][/b][/wyimek]
Nawet jeśli coś wygląda jak oliwka, ma jej kolor i smak, to nie przypomina jej strukturą. Sok z jabłek to drobne kuleczki, które pękają na języku i uwalniają swój aromat. A parmezan – zamiast wiórów – przybiera postać schłodzonego do nieziemskich temperatur obłoczka. Miejsca w tych słynnych restauracjach trzeba rezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Techniki i procesy wykorzystywane w kuchni molekularnej to efekty badań z zakresu tzw. gastronomii molekularnej. Jednym z jej pionierów jest Hervé This, francuski chemik, którego przygoda z naukowym rozpracowywaniem sztuki kulinarnej rozpoczęła się – jak głosi anegdota – od przepisu na suflet czekoladowy. Wychodził tylko wtedy, gdy do ciasta dodało się dwa jajka, a potem kolejne dwa. Dodając je pojedynczo lub wszystkie cztery naraz, dochodziło do sufletowej katastrofy. This postanowił wziąć pod lupę przepisy, techniki oraz kuchenne przesądy. Wyniki jego doświadczeń ujawniły, jak przyrządzić pieczeń kruchą i soczystą, i dały kucharzom nowe narzędzia i metody.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL