Biznes

Swatch wstrząśnie rynkiem

Szwajcarski koncern chce wstrzymać sprzedaż części do produkcji zegarków swoim konkurentom, co może wyeliminować z rynku wiele mniejszych firm
Jak stwierdził prezes Nicolas Hayek w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika L'Agefi zależy od konkurentów czy zbudują swoją własną produkcję. Koncern jest liderem światowego rynku zegarków, należą do niego poza marką Swatch także takie brandy jak Omega, Breguet, CK Watches. Jednocześnie jest największym producent komponentów do ich produkcji z ok 70 proc. udziałem w rynku.
W rywali może uderzyć głównie odcięcie dostaw baterii, mniejsze zakłady nie będą w stanie stworzyć swoich własnych zakładów. Prezes Hayek stwierdził, że najpierw chce przedyskutować plan ze szwajcarskimi władzami antymonopolowymi i wtedy zapadnie decyzja, czy zostanie wdrożony. Zdaniem części analityków ogłoszenie planów może służyć wzmocnieniu pozycji koncernu grupy Swatch w negocjacjach z kontrahentami. Swatch już w 2002 r. ogłosił drastyczne zmniejszenie produkcji części do zegarków dla odbiorców zewnętrznych. Po interwencjach władz Szwajcarii podniósł plany produkcyjne, ale jednocześnie wzrosły ceny.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL