Społeczeństwo

Warszawską wigilię dla bezdomnych przygotuje krakowski restaurator

Ubiegłoroczna wigilia dla ubogich w Krakowie
Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Pierwszą w stolicy wigilię dla bezdomnych i ubogich pod patronatem rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego przygotuje krakowianin, znany restaurator Jan Kościuszko, który już od 1997 roku organizuje podobną akcję na Rynku Głównym w Krakowie.
Stołeczni restauratorzy nie byli bowiem zainteresowani przygotowaniem wieczerzy dla potrzebujących - ujawnił rzecznik.
Jan Kościuszko zaprasza potrzebujących na wigilię 19 grudnia na Plac Zamkowy i przed kościół św. Anny od 11.00 aż do zmroku. Na bezdomnych czekać tu będzie ok. 100 tysięcy pierogów, ok. 7 tysięcy litrów zupy grzybowej z łazankami, kilka ton kapusty z grzybami i mnóstwo pieczywa. Wszystkie potrawy dojadą do Warszawy z Krakowa. W organizację wydarzenia włączyli się również harcerze z Chorągwi Stołecznej ZHP. W trakcie wigilii prowadzona będzie także zbiórka żywności dla ubogich, która zaraz potem trafi do potrzebujących pomocy.
Dlaczego trzeba było ściągać posiłki aż z Krakowa? Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski prowadził rozmowy o organizacji stołecznej wigilii z warszawskimi restauratorami, ale te nie dały rezultatu. Już trzy lata temu zwrócił się do nich z taką inicjatywą, ale ta pozostała bez odzewu. Dlatego poprosił o pomoc krakowianina, znanego z zaangażowania w pomoc społeczną. Potrzebujących ze stolicy nakarmią więc Jan Kościuszko wraz z Grupą Kościuszko "Polskie Jadło", a przetwory i słodycze, rozdawane bezdomnym, dostarczy firma "Rolnik". Wigilia dla bezdomnych na krakowskim rynku odbędzie się dzień później niż w Warszawie - 20 grudnia. Aby dla wszystkich chętnych posiłków wystarczyło, przygotowania do sutej wieczerzy zarówno w Warszawie, jak i w Krakowie, np. lepienie pierogów, trwały już od września. W ubiegłym roku na krakowskim rynku rozdano ok. 50 tysięcy posiłków.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL