Kultura

Udany eksport artystów

Prace Roberta Kuśmirowskiego w krakowskim Bunkrze Sztuki
Fotorzepa
Plastyka: Z krajowej perspektywy – fatalny rok; z zagranicznej – pełen sukcesów. Wystawowy nieurodzaj nasze galerie i muzea zwalają na karb kryzysu.
A jednak niektórym kuratorom udało się ściągnąć do Polski gwiazdy światowego formatu – na zbiorowe pokazy dotyczące gorących problemów współczesności.
Tak było w przypadku „Inwazji dźwięku” w Zachęcie, „Amerykańskiego snu” w krakowskim Muzeum Narodowym, a przede wszystkim – w odniesieniu do „Rytuałów powrotu do domu” (Festiwal Dialogu 4. Kultur) oraz ekspozycji „Labirynt pamięci. Oblicza zła 1939 – 2009” w Katowicach. Wrażenie zrobił na mnie Projekt Próżna 2009 towarzyszący Festiwalowi Kultury Żydowskiej Warszawa Singera – powściągliwe, metaforyczne realizacje w scenerii dawnego getta. Udała się reaktywacja (po remoncie) starego gmachu Muzeum Sztuki w Łodzi. W Poznaniu zorganizowano 16. Międzynarodowe Triennale Rzeźby, pomimo „Kryzysu gatunku” (tytuł tegorocznego przeglądu). Na krótkiej liście pozytywów umieszczam „Masyw kolekcjonerski” Roberta Kuśmirowskiego w krakowskim Bunkrze Sztuki i retrospektywę Zbigniewa Libery w Zachęcie. W kategorii pozawystawowej za objawienie uważam Macieja Sieńczyka, ilustratora i autora komiksów, z okiem na polskie absurdy.
Najlepiej udał nam się artystyczny eksport. Komplementy dla projektu Polska! Year. Nie było równie udanej obecności polskiej kultury za granicą. Instytut Mickiewicza utrafił w brytyjskie potrzeby. Aplauz zyskali kosmici Pawła Althamera i młodzi polscy designerzy; podobali się Józef Robakowski w Birmingham i Krzysztof Wodiczko w Liverpoolu (miał też świetną pracę na biennale w Wenecji). Ale superstars to Kuśmirowski (jego „Bunkier” w Barbican Center nazwano arcydziełem XXI wieku) i Mirosław Bałka (peany na temat instalacji w Modern Tate i wideofilmów w Oxfordzie). Podzielam te opinie. [ramka]zachwyty - Anabasis. Rytuały powrotu do domu – Festiwal Dialogu 4. Kultur w Łodzi - Labirynt pamięci. Oblicza zła 1939 – 09, BWA i Rondo Sztuki w Katowicach - Amerykański sen, MN w Krakowie[/ramka] [ramka]rozczarowania - Igor Mitoraj Pokaz wtórności – Lux in Tenebris - Tomasz Bagiński Kinematograf – naśladownictwo stylu Tima Burtona - Zbig Rybczyński Retrospektywy znanych staroci[/ramka] [ramka][b]Podsumowanie roku 2009: [/b] [link=http://www.rp.pl/artykul/9131,407297_Powrot_Kultu__czyli_nie_wszystko_jest_na_sprzedaz.html]MUZYKA: Powrót Kultu, czyli nie wszystko jest na sprzedaż[/link] [link=http://www.rp.pl/artykul/9131,407296_Efektowne_kariery_spiewakow_i_rezyserow.html]MUZYKA POWAŻNA: Efektowne kariery śpiewaków i reżyserów[/link] [/b] [link=http://www.rp.pl/artykul/9131,407295_Rok_znakomitych_koncertow.html]JAZZ: Rok znakomitych koncertów, pełen wydarzeń światowej rangi[/link] [/b] [link=http://www.rp.pl/artykul/406597,406785_Znakomici_tworcy__slaby_mecenat.html] TEATR: Znakomici twórcy, słaby mecenat[/link] [link=http://www.rp.pl/artykul/406597,406786_Udany_eksport_artystow_.html]PLASTYKA: Udany eksport artystów [/link] [link=http://www.rp.pl/artykul/406597,406787_Powiesc_dawkowana_jak_lekarstwo.html] LITERATURA: Powieść dawkowana jak lekarstwo[/link] [link=http://www.rp.pl/artykul/406784_Sztuka_nie_boi_sie_kryzysu.html]FILM: Młodzi zamiast superprodukcji[/link] [/b] [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL