Banki

Banki wymieniają stare karty na nowe, bezpieczniejsze

Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
W przyszłym roku największe banki przeprowadzą masową wymianę kart płatniczych na nowe, z mikroprocesorem. To pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo transakcji z ich użyciem.
Na koniec września, na 32,5 mln kart płatniczych w obiegu, tylko 7,3 mln było dostosowanych do nowego standardu (tzw. EMV). Cały 2009 rok zakończy się wyższym udziałem kart z mikroprocesorem, ponieważ niedawno wymianę kart rozpoczął Pekao, drugi pod względem wielkości gracz na rynku. - Od 28 października wydajemy chipowe karty kredytowe, a od 25 karty typu charge ( obciążeniowe- red.).
Na każdy wniosek o kartę złożony w Pekao wydawane są więc już karty z mikroprocesorem, np. do nowych otwieranych Eurokont. Również wszystkie duplikaty oraz wznowienia kart są chipowe — tłumaczy Magdalena Załubska-Król z Pekao. Na koniec trzeciego kwartału liczba kart wydanych przez ten bank wynosiła około 3,8 mln, z czego 0,5 mln kart było wyposażone w tzw. chip. — Wymianę wszystkich typów kart na chipowe oraz dostosowanie bankomatów i terminali płatniczych do ich obsługi planujemy sfinalizować do końca 2010 roku — dodaje Magdalena Załubska- Król. Do podobnej operacji przygotowuje się PKO BP, ale nie podaje konkretnych terminów. - Projekt migracji kart płatniczych z paskiem magnetycznym na karty z mikroprocesorem w standardzie EMV jest w trakcie. Więcej szczegółów nie możemy podać — mówi Marek Kłuciński z PKO BP. W większości banków wymiana odbywa się płynnie tzn. po upływie terminu zapadalności starej karty jest wydawana nowa już z chipem. Jako pierwszy wymianę kart zakończył BZ WBK, który zaczął wdrażać tę technologię już w 2004 r., a od lipca 2007 roku nie wydaje innych kart, jak tylko wyposażone w chip. Prawie wszystkie karty wymieniły także Multibank, mBank i ING Bank Śląski. Nowy standard jest bezpieczniejszy, ponieważ mikroprocesor w odróżnieniu od paska magnetycznego jest niemal niemożliwy do skopiowania. Wszystkie banki powinny wymienić karty na nowe w technologii EMV do końca 2010 roku, ponieważ potem odpowiedzialność za oszukańcze transakcje będzie ponosić ta strona, która nie wdrożyła tej technologii.
W krajach Europy Zachodniej, które wprowadziły karty z mikroprocesorem, liczba transakcji oszukańczych spadała, a przestępcy kartowi przenieśli się do innych krajów, w tym do Polski. Świadczą o tym kolejne doniesienia policji i straży granicznej o międzynarodowych grupach przestępczych, które posługują się podrobionymi kartami i wypłacają gotówkę z polskich bankomatów lub skanują karty. Ze względu na funkcjonalność, nowe karty posiadają zarówno mikroprocesor jak i pasek magnetyczny (po to, by można było z nich korzystać także w terminalach oraz bankomatach, które nie są dostosowane do nowego standardu). Jednak jeśli urządzenie jest przystosowane do EMV, to transakcja jest przeprowadzana tylko z użyciem mikroprocesora.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL