Praca, emerytury, renty

Nowy urlop i dłuższa praca do emerytury

Fotorzepa, Bosiacki Roman Bos Roman Bosiacki
W najbliższym czasie wiek emerytalny zostanie wydłużony do 67 lat
Starzejące się społeczeństwo, emigracja pracowników ze specjalistycznym wykształceniem, zagrożenie ubóstwem – to najważniejsze problemy polityki społecznej, jakim rząd chce przeciwdziałać w najbliższych latach.
– Już dzisiaj w niektórych aktach prawnych, np. nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy czy ustawy o pomocy społecznej, można znaleźć założenia programu „Polska 2030” – mówi Maciej Duszczyk z Instytutu Polityki Społecznej UW, członek zespołu doradców premiera RP. – Ta strategia ma pomóc w zwiększaniu aktywności zawodowej Polaków. Zależy nam na tym, aby zreformować rynek pracy w kierunku zwiększenia efektywności usług na tym rynku czy zwiększyć mobilność pracowników. Te cele mają być osiągnięte przez wyrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz podniesienie go do 67 lat. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w ciągu najbliższych trzech lat.
Inna propozycja dotyczy przeniesienia części usług urzędów pracy do prywatnych firm zajmujących się pośrednictwem zawodowym, tak by także one zajęły się aktywizacją bezrobotnych. Mobilność pracowników ma zwiększyć wprowadzenie urlopu rozwojowego. Mógłby z niego skorzystać pracownik w wieku 40 – 50 lat, by w tym czasie zdobyć nowe umiejętności i np. zmienić pracę. – Warto także pomyśleć o zmianach w systemie świadczeń i wprowadzić na wzór duński powszechne ubezpieczenie zdrowotne dzieci – dodała prof. Gertruda Uścińska z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. [ramka] [b] [link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2009/12/11/nowy-urlop-i-dluzsza-praca-do-emerytury/]Skomentuj ten artykuł[/link][/b] [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL