Telewizja

Misja „Gryf”: Zabytki techniki

Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Autorzy cyklu programów prezentują interesujące, choć mało znane miejsca w Zachodniopomorskiem. Tym razem dotarli do Szczecina, który może pochwalić się ciekawymi zabytkami techniki z połowy XIX i początku XX wieku
Jedną z atrakcji są rozległe, głębokie na 20 metrów, wielopoziomowe piwnice Szczecińskiej Wytwórni Wódek. To największe w Polsce piwnice leżakowe charakteryzujące się specyficznym stałym mikroklimatem. Tam też w dębowych beczkach (najstarsze z 1947 roku) po białych winach gronowych przez kilkadziesiąt lat leżakuje miejscowy specjał – starka wytwarzana z nierektyfikowanego spirytusu.
Na terenie Pilchowa, jednej z dzielnic miasta, przy ujęciu wody w hali maszyn znajduje się agregat prądotwórczy z 1926 roku. Stanowi zapasowe źródło energii, bo działa sprawnie. Na szczególną uwagę zasługuje kolejowy most zwodzony w Podjuchach – jedyny taki czynny w Europie. Ma prawie 262 metry długości. Wybudowali go Niemcy w 1936 roku wykorzystujący system Scherzera. To konstrukcja mostu obrotowego działającego dookoła ruchomej osi poziomej. Początkowo obiekt miał dwa tory, na wspólnych filarach leżały dwa mosty, a ruchome przęsła miały własne napędy. Istniała wówczas możliwość przełączenia jednego napędu elektrycznego na obydwa przęsła w przypadku awarii drugiego napędu. W 1945 roku most wysadziły wycofujące się wojska niemieckie. Cztery lata później odbudowano tylko jeden.
[i]10.20, 18.05 | tvp polonia | wtorek[/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL