Styl życia

30 minut dziennie!

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Pół godziny ćwiczeń codziennie może czynić cuda. Jednak nie wszystkie formy sportu są dla nas dobre. Podpowiadamy, jak wybrać te właściwe.
- Przy doborze rodzaju ćwiczeń należy zwrócić największą uwagę na cel, który chcemy osiągnąć - podkreśla Paulina Szyluk - Lipińska instruktorka fitness w klubie Gymnasion. Zatem zanim zdecydujemy się na aerobik, pilates czy na taniec, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: co chcę zrobić ze swoim ciałem. To w zależności od tego, czy chcemy schudnąć, wzmocnić konkretne partie mięśni czy je rozluźnić, powinnyśmy wybrać właściwą formę sportu.
- Ważnym czynnikiem, który będzie miał wpływ na dobór ćwiczeń jest nasz stopień zaawansowania, czy uprawialiśmy już jakiś sport, czy jesteśmy osobami, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fitnessem - mówi Paulina Szyluk - Lipińska. I zaznacza: wybierając się po raz pierwszy do klubu fitness, należy wybrać zajęcia dla osób początkujących. W większość klubów znajdziemy opisy zajęć i stopień ich zaawansowania, co pomoże nam wybrać odpowiedni rodzaj zajęć. Nie bez znaczenia jest również nasz wiek i stan naszego zdrowia. - Każde ćwiczenia powinny zostać dobrane indywidualnie po uprzedniej diagnozie osobniczej przeprowadzonej przez instruktora/trenera - podkreśla instruktorka. Jeśli mamy jakieś schorzenia, koniecznie poinformujmy o tym naszego trenera. W takiej sytuacji nie warto ukrywać chorób czy kontuzji, bo niewłaściwie dobrane ćwiczenia mogą tylko pogorszyć stan zdrowia. Przed rozpoczęciem treningów warto również skonsultować się ze swoim lekarzem. A jeśli okaże się, że przy niesprawnym nadgarstku nie będziesz mogła podnosić ciężarów, to na pewno spośród wielu zestawów uda się wybrać coś równie ciekawego.
Kluby fitness oferują wiele zestawów ćwiczeń. Na wzmocnienie mięśni i poprawę postawy polecane są m.in. pilates, aerobik. A na wyciszenie i rozluźnienie doskonałe są; joga (power joga), stretching, tai chi. Natomiast na utratę wagi ogromny wpływ mają tzw. ćwiczenia aerobowe. W ofertach klubów fitness znajdziemy m.in. aerobox, TBC (zajęcia ruchowe z wykorzystaniem różnego rodzaju przyborów, np. ciężarki, step, piłka). A na wszystko doskonały jest taniec, np. salsa czy hip-hop. W klubach fitness nie brakuje też propozycji dla seniorów. - Ćwiczenia gimnastyczne dla osób starszych uwzględniają profilaktykę chorób wieku dojrzałego, takich jak: osteoporoza ,bóle kręgosłupa, choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe, nadwaga, cukrzyca, choroby układu krążenia - wymienia Paulina Szyluk - Lipińska. [b][link=http://www.zyciewarszawy.pl/artykul/363035,426990_Zbawienna_sila_sportu.html] Jak mogą dbać o siebie przyszłe mamy? O tym w Życiu Warszawy Online[/link][/b]
Źródło: Życie Warszawy Online

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL