Notowania

Frank szwajcarski nie będzie drożał?

Bloomberg
Szwajcarski bank centralny zapowiedział, że wstrzyma podjęte w marcu zakupy obligacji korporacyjnych przyłączając się tym samym do innych krajów, które zaczynają zwijać nadzwyczajne programy podjęte w celu wyrwania gospodarki z recesji
Szwajcarski bank centralny zapowiedział, że wstrzyma podjęte w marcu zakupy obligacji korporacyjnych przyłączając się tym samym do innych krajów, które zaczynają zwijać nadzwyczajne programy podjęte w celu wyrwania gospodarki z recesji.
Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) utrzymał podstawową stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 0,25 proc. i zapowiedział, że nadal będzie „zdecydowanie przeciwdziałał nadmiernej aprecjacji franka”. Szwajcarska gospodarka w trzecim kwartale wróciła na ścieżkę wzrostu, ale prezes SNB Jean-Pierre Roth powiedział po posiedzeniu rady banku, że „łagodzenie polityki pieniężnej byłoby nierozważne” przy utrzymującym się ryzyku deflacji. Roth podkreślił, że kurs franka w stosunku do euro pozostaje stabilny od kiedy SNB przystąpił do interwencyjnej sprzedaży swojej waluty, a politykę banku od marca określił jako „skuteczną”. Zbyt mocny frank szkodzi szwajcarskiej gospodarce ze względu na jej znaczące uzależnienie od wyników eksportu.
W III kwartale PKB Szwajcarii wzrósł o 0,3 proc., co zakończyło trwający rok spadek tego wskaźnika. Na przyszły tok SNB spodziewa się wzrostu gospodarczego na poziomie 0,5 do 1 proc. po spadku o 1,5 proc. w tym roku. Wcześniej spodziewano się zmniejszenia PKB nawet o 2 proc. Średnia inflacja w przyszłym roku ma wynieść 0,5 proc., a w 2011 – 0,9 proc.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL