Historia

13 grudnia: atak ZOMO i gra od IPN

IPN przygotował grę grgrę edukacyjną na temat stanu wojennego (www.wroniec.pl)
Rzeczpospolita
Gra planszowa na podstawie najnowszej książki Jacka Dukaja „Wroniec” ma przybliżyć dzieciom i młodzieży stan wojenny
Książka Dukaja opowiada historię małego Adasia, któremu pewnej grudniowej nocy Wroniec porwał rodziców. Gracz wciela się w rolę bohatera, który wędruje przez miasto czarnego snu PRL, między fantastycznymi figurami Szpiclów, Milicjantów, Opozycjonistów, Czołgów i ZOMO.
– Dzieci mogą się dobrze bawić, a przy tym sporo dowiedzieć o rzeczywistości stanu wojennego – mówi Andrzej Arseniuk, rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej, który patronuje książce i grze. O wprowadzeniu w 1981 r. stanu wojennego przypomina też płyta „Pamiętaj o 13 grudnia” z piosenkami Kazika o wydarzeniach sprzed 28 lat.
13 grudnia IPN zorganizuje też wiele wystaw oraz spotkań z dawnymi opozycjonistami. Jedna z nich – w Warszawie – zostanie poświęcona internowanym kobietom. W stolicy do obchodów włączy się też młodzież. W ramach akcji „Młodzi pamiętają” odbędzie się m.in. specjalny koncert i zostanie odprawiona msza św. w intencji ofiar stanu wojennego. – W szkołach prawie wcale nie uczy się historii najnowszej, i to jest jedyna metoda, żeby młodzi ludzie dowiedzieli się czegoś o stanie wojennym – mówi „Rzeczpospolitej” Mateusz Godek, jeden z organizatorów akcji. Jej centralnym punktem będzie zorganizowana 13 grudnia na placu Zamkowym w Warszawie wielka inscenizacja historyczna starć opozycji z ZOMO. – Weźmie w niej udział ponad 100 osób – zapowiada Godek.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL