Biznes

W centrach handlowych poprawa za rok

Powolnego wzrostu czynszów można się już spodziewać w połowie przyszłego roku, ale na ich stały wzrost trzeba poczekać do 2011 r.
Jak podaje firma Cushman & Wakefield w najnowszym raporcie dotyczącym europejskich powierzchni handlowych w nadchodzącym roku na rynku najmu oraz rynku inwestycyjnym nieruchomości handlowych nastąpi poprawa. W większości krajów prognozowane jest także zwiększenie ekspansji sieci handlowych. Analiza 25 państw wskazuje na względnie silną kondycję całego rynku europejskiego. Wszystkie państwa skandynawskie mogą się pochwalić dobrymi wynikami gospodarczymi. Także Czechy, Niemcy i Słowacja, jak okazują badania, oferują korzystne warunki dla rozwoju. Sytuacja w Irlandii i Hiszpanii nie wygląda już tak optymistycznie i ponowny wzrost gospodarczy na tych rynkach w 2010 r. jest najmniej prawdopodobny.
Jednym z kluczowych czynników stymulujących rozwój rynku w przyszłym roku będzie większa przystępność ekonomiczna powierzchni handlowej. Stawki czynszu za powierzchnie handlowe w ostatnich dwóch latach spadły na większości rynków. Czynsze przy głównych ulicach handlowych w Rumunii i na Ukrainie na przykład obniżyły się o ponad 40 proc., a na dziewięciu innych rynkach o ponad 10 proc. Zdaniem analityków C&W na wielu rynkach stawki czynszów osiągnęły już najniższe wartości i najemcy, szczególnie główne sieci handlowe, pragnąc wykorzystać stosunkowo korzystne stawki czynszów, zaczynają zgłaszać zapotrzebowanie na powierzchnie handlowe w najlepszych lokalizacjach. Poprawiły się również prognozy dla rynku inwestycyjnego nieruchomości handlowych. W ostatnich 12-18 miesiącach odnotowano znaczne spadki wartości kapitałowych w tym sektorze nieruchomości. W takiej sytuacji wyraźne spowolnienie tempa wzrostu stóp kapitalizacji napawa optymizmem. - Rok 2010 powinien być lepszy od 2008 i 2009, choć należy się spodziewać, że proces ożywienia będzie raczej powolny i niepewny. Pozytywnym zjawiskiem są niskie stopy procentowe, sprzyjające firmom i konsumentom, co w połączeniu z niższymi czynszami, odnotowanymi w wielu krajach, powinno przyczynić się do ożywienia aktywności zarówno na rynku najmu, jak i rynku inwestycyjnym - mówi Darren Yates, analityk w zespole badań i analiz Cushman & Wakefield.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL