Biznes

Polacy mocno ograniczyli podróże

Wakacje
Fotorzepa, Krz Krzysztof Łokaj
Liczba wyjazdów urlopowych, zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych, spadła w trzech kwartałach o 12 proc.
Kryzys przerzedził nie tylko szeregi przyjeżdżających do Polski obcokrajowców, ale zniechęcił też do podróżowania samych Polaków. W pierwszych trzech kwartałach tego roku łączna liczba zagranicznych wyjazdów polskich obywateli skurczyła się w porównaniu z sytuacją z ubiegłego roku o ponad jedną czwartą. Co więcej, zmalała nie tylko liczba podróży służbowych. Rzadziej wyjeżdżaliśmy również na zagraniczny wypoczynek.
Według Instytutu Turystyki między styczniem a końcem września wyjazdów urlopowych – w tym zwłaszcza tych dłuższych – było mniej o 12 proc.Jednak eksperci uważają, że mogło być gorzej. Według prezesa Polskiej Izby Turystyki Jana Korsaka, zważywszy na kryzys, można było się spodziewać większych spadków. Zwłaszcza w przypadku wyjazdów na zorganizowane wycieczki, na które popyt drastycznie zmalał w pierwszej połowie roku. – Na szczęście mimo obaw co do plajt szeregu biur podróży skończyło się tylko na jednej – mówi Korsak.
Słabnącą sprzedaż w biurach uratowały radykalne obniżki cen. Tymczasem skutki trudnej sytuacji gospodarczej objawiły się także w zmianie rodzaju wyjazdów. Spadła m.in. liczba wycieczek organizowanych przez instytucje i zakłady pracy. Przybyło natomiast wyjazdów samodzielnych. Z kolei wśród wyjeżdżających zmniejszył się odsetek nocujących w hotelach. Za to więcej osób decydowało się na mieszkanie u krewnych lub znajomych. Co z kierunkami wyjazdów? Okazuje się, że zmalało zainteresowanie zwłaszcza Słowacją (to efekt wprowadzenia w tym kraju euro od tego roku), a także Grecją, Egiptem i Turcją. Zwiększył się natomiast odsetek wyjeżdżających do Włoch, Niemiec oraz Austrii. Instytut Turystyki prognozuje, że w całym 2009 roku liczba zagranicznych wyjazdów turystycznych spadnie do 7 mln z 7,6 mln w roku ubiegłym. W 2010 roku sytuacja powinna się natomiast poprawić, choć nieznacznie. Liczba wyjazdów powinna wzrosnąć o 300 tys. Jednak poziom ubiegłoroczny przekroczymy zdecydowanie później, bo dopiero w roku 2012. A turystyczne wyjazdy krajowe? W trzech kwartałach ich liczba spadła o 12 proc. To tyle samo co w przypadku zagranicznych. Ale w kraju liczba wyjeżdżających na krótki okres spadła bardziej niż tych, którzy zdecydowali się na wypoczynek dłuższy. – Między styczniem a wrześniem liczba podróżujących w kraju wzrosła do ubiegłego roku jedynie w czerwcu oraz w sierpniu – zaznacza ekspert Instytutu Turystyki Jerzy Łaciak. W porównaniu z ubiegłym rokiem zmienił się także poziom kosztów. Dzienne wydatki na krótkie wyjazdy krajowe były wyższe o 14 proc., a na zagraniczne – o 27 proc. Przy czym średni koszt całego wyjazdu zagranicznego nieco zmalał, bo skrócił się okres pobytu.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL