Nieruchomości

Grunt to wycenić grunt

Daniel Biernacki nie zgadza się na podwyżkę opłat za użytkowanie wieczyste gruntu pod swoją kamienicą przy ul. Poznańskiej 11
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Zamiast 90 złotych rocznie pan Daniel zapłaci 1500. Tak przy ul. Poznańskiej w Warszawie wzrosły opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu. Nie były uaktualniane od 16 lat – tłumaczy urząd.
Przeżyłem szok – przyznaje Daniel Biernacki, mieszkaniec kamienicy przy ul. Poznańskiej 11. – Skąd nagle taki 17-krotny wzrost wartości gruntu pod naszym budynkiem? Ani nam nowej drogi nie wybudowali, ani luksusowy biurowiec obok nie powstał. Chyba nawet żadnej transakcji w okolicy nie było. A przecież to są właśnie powody, które mogą uzasadniać podwyżkę. Ale nawet one nie aż tak drastyczną.
[srodtytul] Podwyżka musi być[/srodtytul] Przez Śródmieście przetacza się kolejna podwyżka stawek za użytkowanie wieczyste gruntu. W przypadku domów mieszkalnych opłata ta stanowi rocznie 1 proc. wartości gruntu wyliczonej przez rzeczoznawcę. W bloku wielorodzinnym lokator płaci ułamek kwoty zależny od wielkości mieszkania.
Najniższe są opłaty na małych działkach, na których stoi wieżowiec. Ale już zdecydowanie wyższe, jeśli dom jest niski, jak np. na Starym Mieście czy w kamienicach z lat 50. Na opłaty ma też wpływ wielkość działki należącej do budynku. – Nawet przy zbliżonej cenie mkw. gruntu różnice w rocznych opłatach mogą sięgać prawie 1,5 tys. zł – tłumaczy rzecznik Śródmieścia Urszula Majewska. I dodaje, że wiele obecnych aktualizacji wycen przeprowadzanych jest po raz pierwszy od 16 lat. – Przez ten czas wartość gruntu poszła w górę – tłumaczy rzecznik. [srodtytul] Częściej, ale mniej[/srodtytul] Rzeczoznawca przy wycenie bierze pod uwagę ceny okolicznych transakcji z ostatnich dwóch lat. – Ale nie muszą to być działki z sąsiedniej ulicy – zastrzega pracownik z Kancelarii Rzeczoznawców Majątkowych Wojciecha Przempka. A wiceprezydent Andrzej Jakubiak dodaje, że i tak nie wszystkie działki dają się wyceniać taką metodą. – Z czym porównać pl. Defilad, skoro to jedyny taki plac w mieście? – pyta. A rzeczoznawcy dodają, że tak naprawdę wystarczy porównać transakcje działek z całej dzielnicy. [i]Więcej w [link=http://www.zyciewarszawy.pl/artykul/1,427456_Grunt_to_wycenic_grunt_.html]Życiu Warszawy[/link][/i] [ramka] [srodtytul]Zobacz nasz poradnik: [link=http://www.rp.pl/temat/402463_Jak_kwestionowac_podwyzke_oplaty_za_wieczyste_uzytkowanie.html]Jak kwestionować podwyżkę opłaty za wieczyste użytkowanie[/link][/srodtytul][/ramka]
Źródło: Życie Warszawy

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL