Świat

Tomaszewski: to kompromitacja

Siedziba Parlamentu Europejskiego
Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Litewska Główna Komisja Etyki Służbowej bada sprawę wypowiedzi w ParlamencieEuropejskim eurodeputowanego, lidera Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemara Tomaszewskiego, natemat sytuacji Polaków na Litwie.
Członek Komisji Gediminas Sakalauskas poinformował, że dochodzenie rozpoczęto na wniosek posła współrządzącej partii konserwatywnej Rytisa Kupczinskasa. Ma on za złe Tomaszewskiemu, że ten podczas spotkania z przewodniczącym Komisji Europejskeij Jose Manuelem Barroso poruszył kwestię naruszania praw polskiej mniejszości narodowej na Litwie.
Główna Komisja Etyki Służbowej ma ustalić, czy "zachowanie się Tomaszewskiego było zgodne z kodeksem polityka". Swoje wyjaśnienia Tomaszewski ma przedstawić Komisji do 11 grudnia. - Jest to pomieszanie z poplątaniem. Kompromitacja kolejnej instytucji rządowej Litwy - powiedział Waldemar Tomaszewski, komentując działania Komisji.
Tomaszewski należy w PE do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Jej przewodniczący Michał Kamiński, który uczestniczy w Wilnie w międzynarodowej konferencji "Europejskie standardy ochrony praw mniejszości narodowych i etnicznych", przypomniał dziennikarzom, że "traktaty europejskie stanowczo zabraniają jakiemukolwiek rządowi państwa członkowskiego wpływać, czy kontrolować pracę eurodeputowanego". - Parlament jest organem niezależnym od państw członkowskich - zaznaczył Kamiński.

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL