Lokaty i inwestycje

Wzrostów ciąg dalszy

Wczorajszą zwyżkę na GPW wzmocnił dobry odczyt krajowego indeksu PMI dla sektora produkcji. Jego aktualna wartość wskazuje, że polska gospodarka znów zaczyna przyspieszać.
Rzeczpospolita
Inwestorzy się zastanawiają, czy zwyżki podczas dwóch ostatnich sesji to początek rajdu św. Mikołaja
Wczorajsza sesja w Warszawie upłynęła w dobrych nastrojach. WIG wzrósł o 0,8 proc. Zwyżce nie towarzyszyły jednak wzmożone obroty. Wartość handlu na całym rynku wyniosła 1,16 mld zł.
Ocieplenie koniunktury na GPW specjaliści tłumaczą zapowiedzią restrukturyzacji spłaty 26 mld dol. przez Dubai World (łączne zadłużenie spółki wynosi ponad 50 mld dol.). W efekcie przez cały dzień na europejskich parkietach niepodzielnie rządzili kupujący. Notowaniom akcji pomógł też wczorajszy odczyt indeksu PMI dla sektora produkcji w Polsce. Wzrósł on do 52,4 pkt, co oznacza, że sektor wyszedł z recesji od razu do fazy silnego wzrostu. Gorzej od oczekiwań zachował się analogiczny wskaźnik w USA. Tamtejszy ISM dla przemysłu wyniósł 53,6 pkt (oczekiwano 55 pkt). To wpłynęło na ograniczenie zwyżek z pierwszej części dnia.
W gronie największych spółek na GPW dobrze radziły sobie Bioton, Polimex-Mostostal oraz GTC. Jedynie Bank Pekao zakończył dzień na minusie. Na szerokim rynku mWIG40 i sWIG80 urosły odpowiednio o 0,5 proc. i 0,7 proc. Wczorajszą sesję z pewnością na długo zapamiętają akcjonariusze Techmeksu. Po raz pierwszy mogli zareagować na poniedziałkową decyzję sądu o likwidacji spółki. Akcje Techmeksu na koniec notowań kosztowały 1,33 zł, po ponad 54-proc. spadku. Obroty przekroczyły 16,2 mln zł, a właściciela zmieniło prawie 65 proc. papierów firmy. Inwestorzy giełdowi zastanawiają się teraz, na ile realny jest w tym roku rajd św. Mikołaja. Z jednej strony grudzień to statystycznie jeden z najlepszych okresów inwestycyjnych. Nie brakuje jednak opinii, że ten rok jest specyficzny. Nie było chociażby październikowej wyprzedaży na giełdach. Za oceanem największe indeksy zamknęły się wczoraj na zielono. Dow Jones osiągnął nawet najwyższy poziom od 14 miesięcy wzrastając 1,23 proc., S&P500 wzrósł o 1,21 proc., a Nasdaq - o 1,46 proc.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL