Kraj

Platforma rozumie argumenty Staroń

Lidia Staroń
Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Władze PO zrezygnowały z ukarania posłanki, która zgłosiła konkurencyjny do rządowego projekt ustawy o wykupie mieszkań
– Żadnych konsekwencji wobec pani poseł wyciągać nie będziemy. Wierzymy, że miała dobre intencje, chociaż projekt ustawy przez nią zgłoszony nie był konsultowany z klubem – mówi „Rz” Waldy Dzikowski, wiceszef Klubu PO. Jak twierdzi, już rozmawiał z Lidią Staroń i zwrócił jej na to uwagę.
[link=http://www.rp.pl/artykul/399568_Mieszkaniowy_rokosz_w_PO.html]„Rz” ujawniła wczoraj[/link], że władze partii wzburzył projekt wykupu mieszkań lokatorskich i własnościowych, jaki powstał z inicjatywy Lidii Staroń. Jej propozycje poparło ok. 30 posłów PO, w tym m.in. Jarosław Gowin, Joanna Fabisiak i Andrzej Smirnoff. Prominentni politycy Platformy sugerowali, że inicjatywa Staroń to samowolka, a rzecznik dyscypliny klubowej PO Mirosława Nykiel zapowiedziała wszczęcie wobec niej postępowania dyscyplinarnego.
O sprawie olsztyńskiej posłanki rozmawiało wczoraj prezydium Klubu PO. Ale po dyskusji zrezygnowało z sankcji. – Dla mnie najważniejsze jest dobro spółdzielców i jak najkorzystniejsze dla nich rozwiązania – komentuje Staroń i zaznacza, że będzie przekonywać klubowych kolegów, by poparli jej propozycje. Projekt, który powstał z inicjatywy olsztyńskiej posłanki, zakłada korzystniejsze dla spółdzielców – niż te w rządowej nowelizacji – zasady wykupu mieszkań. Nie przewiduje tak zwanej dopłaty, którą miałby wnosić każdy, kto chce przekształcenia lokatorskiego prawa do lokalu w spółdzielcze własnościowe. Dopłata mogłaby sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. – Nie można żądać, aby spółdzielca, który spłacił kredyt na mieszkanie, pokrył w całości koszty jego budowy, jeszcze dopłacał np. 30 tysięcy złotych, bo tak wnioskuje zarząd spółdzielni – argumentuje Staroń. Co stanie się z poselskim projektem? – Być może pewne rozwiązania wykorzystamy podczas prac nad rządową nowelizacją – mówi „Rz” Waldy Dzikowski. Wczoraj rządową nowelizacją zajmował się Sejm (odbyło się drugie czytanie). – Rozwiązania z naszego projektu zgłosiliśmy jako poprawkę – mówi Staroń. Dzisiaj Sejm ma głosować nad poprawkami. Sejm musi zmienić obecne zasady wykupu mieszkań spółdzielczych – wprowadzone dwa lata temu – ponieważ w grudniu 2008 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że są niezgodne z konstytucją. Na ich podstawie ok. 900 tys. mieszkań zostało już przewłaszczonych, 200 tys. wniosków jeszcze czeka na rozpoznanie.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL