fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służba zdrowia

Dużo chorych i szczepienia na grypę sezonową

Minister zdrowia Ewa Kopacz
Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak
W Polsce od 1 września do 15 listopada na grypę (sezonową oraz wywołaną wirusem A/H1N1) zachorowało 107 tys. 250 osób - poinformowała minister zdrowia Ewa Kopacz po obradach komitetu pandemicznego.
[b][link=http://www.rp.pl/artykul/393309.html]Zobacz komentarz wideo[/link][/b]
W analogicznym okresie ubiegłego roku na grypę zachorowało 24 tys. 843 pacjentów. Tegoroczny wzrost zachorowań świadczy o obecności nowego wirusa A/H1N1, który szybko się rozprzestrzenia.
Minister Kopacz uspokaja, że zgodnie z obserwacjami WHO u 80 proc. wszystkich zainfekowanych nowym wirusem choroba ma bardzo łagodny przebieg, a u 10 proc. pacjentów kończy się bezobjawowo lub bardzo skąpymi objawami jak katar.
[srodtytul]Tamiflu i szczepionki trafią do aptek[/srodtytul]
Komitet pandemiczny podjął decyzję, że od 75 do 80 tys. kuracji leku antywirusowego Tamiflu z zakupionych rezerw trafi do aptek, tak by lekarze pierwszego kontaktu mogli wdrożyć leczenie antywirusowe. Instrukcje lekarze dostaną w najbliższym czasie.
Zakupiono 40 tys. dawek szczepionki sezonowej, wkrótce do Polski ma trafić także jeszcze 273 tys. dawek szczepionki dla grup ryzyka - poinformowała minister zdrowia. Zaznaczyła, że chodzi o to, by stosując szczepionkę przeciw grypie sezonowej zmniejszyć ryzyko przeciw A/H1N1.
Ministerstwo nie planuje na razie zakupu szczepionek na A/H1N1.
[srodtytul]Są nowe zalecenia ws. leczenia[/srodtytul]
Krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych Andrzej Horban podał nowe kryteria w sprawie leczenia grypy. Najważniejsze wskazania do leczenia ambulatoryjnego to: gorączka powyżej trzech dni, choroba płuc, ciąża.
- Po trzech, czterech dniach to przechodzi i wydaje się, że podstawowy zestaw leków, które obniżają gorączkę i zmniejszają dolegliwości ze strony układu mięśniowego jest zupełnie wystarczający - powiedział Horban.
- Z naszych doświadczeń wynika niechęć do zalecania aspiryny w tych przypadkach, dlatego, że ona zmniejsza krzepliwość krwi - dodał.
Horban powiedział, że nowe zalecenia kwalifikują grupę osób, która będzie wymagała leczenia antywirusowego.
- Mianowicie są to osoby, które chorują ciężej, czyli mają gorączkę powyżej trzech dni, zaczynają odczuwać duszności, u których stwierdza się obecność krwi w plwocinie, obniżenie ciśnienie krwi, znaczne osłabienie, zaburzenia ze strony centralnego układu nerwowego albo odwodnienie. Tym osobom zaleca się wdrożenie leczenia antywirusowego - powiedział krajowy konsultant.
[srodtytul]RPO chce wglądu w dokumentację negocjacji ws. zakupu szczepionki[/srodtytul]
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski podczas spotkania z minister zdrowia Ewą Kopacz wystąpił o wgląd w dokumentację negocjacji z firmami farmaceutycznymi w sprawie zakupu szczepionki przeciwko wirusowi A/H1N1.
Kochanowskiego nie przekonuje argumentacja Kopacz, która podkreśla, że Polska nie kupiła dotychczas szczepionki przeciwko A/H1N1, gdyż nie ma gwarancji jej bezpieczeństwa. Rzecznik zwrócił uwagę, że skuteczność szczepionki potwierdzają instytucje europejskie. Dodał, że na jej zakup zdecydowały się m.in. Niemcy, Francja, Wielka Brytania.
- Podczas spotkania otrzymałem wstępną deklarację pani minister, że otrzymam możliwość wglądu w dokumentację. Po zapoznaniu się z nią wydam ocenę w sprawie podejmowanych działań. Obecnie mamy odmienne zdania w tej sprawie. Jeszcze dziś, na podstawie ustawy o RPO, zwróciłem się oficjalnie na piśmie z prośbą w sprawie dokumentacji - powiedział Kochanowski.
[ramka]10 osób z grypą typu A/H1N1 przebywa na oddziałach intensywnej opieki medycznej OIOM i są to osoby w ciężkim stanie.
Trzy osoby, które zmarły w wyniku powikłań pogrypowych, a które miały nowego wirusa, "były obciążone dodatkowymi schorzeniami, które miały szczególny wpływ na ich odporność". [/ramka]
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA