fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sport

Sportowe wspomnienia

W sobotę i niedzielę, w cyklu „Gwiazdozbiór polskiego sportu" TVP Sport przypomni sylwetki wybitnych, nieżyjących już, niestety, ludzi polskiego sportu.
W sobotę będzie można obejrzeć dwa reportaże. Bohaterem pierwszego będzie redaktor Tomasz Hopfer. W latach 50. trenował biegi średniodystansowe i był członkiem reprezentacji Polski. W 1958 roku, wspólnie z Henrykiem Wiznerem, Andrzejem Kasprzyckim i Zbigniewem Makomaskim zdobył mistrzostwo Polski w sztafecie 4x400 m. Po zakończeniu kariery pracował w TVP, pełniąc nawet funkcję redaktora naczelnego redakcji sportowej. Był inicjatorem telewizyjnej akcji „Bieg po zdrowie”. W stanie wojennym został internowany. Zmarł 10 grudnia 1982 roku.
Zaraz po tym filmie nadany zostanie reportaż o Janie Ciszewskim, który zmarł niecały miesiąc przed Tomaszem Hopferem, 12 listopada. Jego głos towarzyszył największym sukcesom polskiej piłki, od „zwycięskiego remisu” drużyny Kazimierza Górskiego na Wembley w 1973 roku przez zdobycie trzeciego miejsca na mistrzostwach świata w Niemczech w 1974 r., mundial w Argentynie 1978 r. aż po kolejne trzecie miejsce, tym razem wywalczone przez drużynę Antoniego Piechniczka w 1982 roku w Hiszpanii. Przez wielu uważany jest za najwybitniejszego polskiego dziennikarza sportowego w historii. W niedzielę, w dzień Wszystkich Świętych, TVP Sport pokaże filmy poświęcone sportowcom: zmarłemu w 2005 roku na nowotwór płuc Andrzejowi Grubbie, najwybitniejszemu polskiemu tenisiście stołowemu w historii, Jerzemu Pawłowskiemu, pięciokrotnemu medaliście igrzysk olimpijskich w szermierce, Władysławowi Komarowi, mistrzowi olimpijskiemu z Monachium (1972) w pchnięciu kulą, który zginął tragicznie w 1998 roku, i Zdzisławowi Krzyszkowiakowi, wybitnemu biegaczowi, rekordziście świata na 3000 m z przeszkodami.
[i] TVP Sport, sobota od 21.15, niedziela od 13.20[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA