fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Zdrojewski obiecuje artystom więcej pieniędzy

Od 2010 roku dyrektorzy mogą liczyć na wieloletnie kontrakty i gwarancje stałego finansowania
– Żadna z narodowych instytucji kultury nie będzie miała w przyszłym roku budżetu mniejszego od tegorocznego – powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski. – Rząd zadeklarował dodatkowe 100 mln zł, m.in. na Muzeum Historii Żydów, Stary Teatr i Muzeum Narodowe w Krakowie. Wydatki na kulturę mają być w 2010 r. wyższe o 5,4 proc. niż wykonanie budżetu w 2009 r.
Niestety, „Rz” otrzymała już dziś sygnał, że mniej pieniędzy ma otrzymać Muzeum Historii Polski – o 10 proc. Minister zapowiedział też, że w 2009 r. zostaną wprowadzone kontrakty dyrektorskie.
– Już dziś narodowe instytucje kultury osiągnęły pełną autonomiczność. Nie wpływam na tworzenie programów przez dyrektorów. Chodzi jednak o rozwiązania systemowe. Wprowadzone będą trzy rodzaje kontraktów: trzyletnie dla dyrektorów rozpoczynających pracę, pięcioletnie dla osób z większym doświadczeniem i siedmioletnie. Te ostatnie będą obowiązywać przede wszystkim w muzeach, gdzie realizacja programu wymaga najwięcej czasu. [wyimek]Dyrektorzy dostaną gwarancje ciągłości kadencji i ściśle określonego finansowania [/wyimek] Dyrektorzy otrzymają gwarancje ciągłości kadencji i ściśle określonego finansowania. To umożliwi tworzenie wieloletnich planów. Kontrakty nie będą obligatoryjne w instytucjach samorządowych. Bogdan Zdrojewski skomentował ministerialny projekt regulacji związanych z udziałem aktorów teatralnych zatrudnionych na etatach w produkcjach filmowych. – Chcę podkreślić, że nie mamy żadnych planów, by zakazać artystom, którzy są związani stałymi umowami z teatrami, występów m.in. w telenowelach – podkreślił minister. – Zamierzamy tylko uporządkować przepisy prawne. Aktor powinien uzgodnić swoje pozasceniczne obowiązki z dyrektorem instytucji, tak by nie kolidowały z jej repertuarem i nie dezorganizowały pracy. Producenci filmów na czas angażowania artystów mają przejąć obowiązek płacenia ich składek ubezpieczeniowych. Minister Zdrojewski zapowiedział powołanie Instytutu Kultura Polska, który ma powstać z Instytutu im. Adama Mickiewicza odpowiadającego za promocję kulturalną Polski za granicą. Trwają konsultacje z ministrem finansów, by budżet nowej instytucji tworzyły wpływy z akcyzy na tytoń i alkohol. – Pozwoliłoby to na uzyskanie dodatkowych 60 – 90 mln zł – wyjaśnił Zdrojewski. – Będziemy zapuszczać korzenie tylko tam, gdzie mamy konkretne cele do realizacji, i przemieszczać się dalej – powiedział dyrektor Paweł Potoroczyn. – Zamierzamy tak przedstawiać Polskę, by wywoływała pozytywne i sympatyczne skojarzenia.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA