Pobyt z dzieckiem w szpitalu nie wyklucza zasiłku opiekuńczego

Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak
Jak traktować pobyt matki z dzieckiem w szpitalu? Czy przysługuje jej zasiłek opiekuńczy w wysokości 80 proc.?
[b]Tak [/b]jeżeli lekarz leczący potwierdzi zaświadczeniem lekarskim konieczność pobytu rodzica w szpitalu w celu opieki nad dzieckiem. Jest to jedna z sytuacji, w której pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy i nie można odmówić jego wypłaty. Wynika to art. 32 ust. 1 pkt 2 i 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 31, poz. 267 ze zm.[/link], dalej ustawa zasiłkowa).Ustalając prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem, należy zatem zwrócić uwagę na złożone przez pracownicę dokumenty. Jeżeli zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad dzieckiem zostanie wystawione przez szpital, w którym jest leczone dziecko, trzeba uznać, że lekarz leczący stwierdza konieczność pobytu pracownicy – matki dziecka – w szpitalu razem z dzieckiem. Gdy natomiast zwolnienie lekarskie wystawia np. lekarz ...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL