fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Sprzedaż coraz stabilniejsza

Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
>> Całkowita oferta nowych mieszkań w sześciu największych polskich aglomeracjach spadła poniżej 30 tys. lokali – podaje Reas. W pierwszych trzech kwartałach 2008 r. deweloperzy wprowadzili na rynek w sześciu aglomeracjach 427 inwestycji – a w analogicznym okresie tego roku tylko 172.
>> Podczas gdy w Warszawie od stycznia do końca września ubiegłego roku wprowadzono do sprzedaży mieszkania ze 122 inwestycji, w tym roku na rynek trafiły oferty z 43 projektów. Podobne zmiany zanotowano w innych miastach. – Średnia liczba mieszkań w inwestycjach jest coraz mniejsza. Ponadto budowa i sprzedaż projektów jest dzielona na fazy, gdyż tak jest bezpieczniej – mówi Kazimierz Kirejczyk, szef Reas. >> Ciągle rośnie udział gotowych mieszkań niesprzedanych – w III kw. 2009 r. wskaźnik ten osiągnął 26 proc. W całej ofercie na rynku pierwotnym w kraju dominują mieszkania gotowe lub będące na ukończeniu. Ok. 48 proc. stanowią lokale oddane lub planowane do oddania jeszcze w tym roku, a kolejne 40 proc. ma być gotowych w 2010 r.
>> W największych polskich aglomeracjach w III kw. 2009 r. wprowadzono do sprzedaży 3,3 tys. mieszkań. W tym samym czasie 5,3 tys. lokali zostało sprzedanych. Jednocześnie liczba zwrotów lokali do deweloperów, odnotowana przez analityków Reas w III kwartale br., była o ponad połowę niższa niż w II kwartale 2009 r. – wyniosła ok. 340.– Obserwujemy stabilizację sprzedaży. Co prawda liczba zawartych umów nie jest większa, ale znacznie mniej klientów dąży do rozwiązania umowy – zauważa Kazimierz Kirejczyk. >> Średnie ceny mieszkań na sprzedaż w Warszawie wynoszą ok. 8,4 tys. zł. Dużo taniej jest w Łodzi – ok 5,7 tys. zł za metr. [ramka][srodtytul]Mieszkania sprzedane w III kw. 2009 r.[/srodtytul] >> Łódź – 238 >> Poznań – 425 >> Trójmiasto – 767 >> Wrocław – 818 >> Kraków – 1047 >> Warszawa – 1989 [i]źródło: REAS[/i][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA