fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Na pierwszy rzut dziennikarze

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Autorzy artykułów o aferze hazardowej opublikowanych w „Rzeczpospolitej” to pierwsi przesłuchani po jej ujawnieniu
Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga przesłuchała wczoraj jako świadków Grażynę Zawadkę i Cezarego Gmyza, współautorów artykułów w „Rzeczpospolitej” opisujących nieformalne kontakty polityków Platformy z biznesmenami z branży hazardowej, którzy lobbowali na rzecz korzystnych dla siebie rozwiązań. Dziś odbędzie się przesłuchanie kolejnego dziennikarza „Rz”.
Na początku października ujawniliśmy kulisy afery, o której CBA poinformowało m. in prezydenta i premiera i w związku z którą ostrzegło, że budżet państwa mógł stracić 469 mln zł na zmianach w tzw. ustawie hazardowej. Po publikacji „Rz” rozpętała się polityczna burza: Zbigniew Chlebowski przestał być szefem Klubu PO, Mirosław Drzewiecki stracił posadę ministra sportu, a Grzegorz Schetyna – fotel wicepremiera i szefa MSWiA.
Prokuratury wszczęły śledztwa mające wyjaśnić, czy naruszono prawo. Przeciek stenogramów z podsłuchów rozmów polityków z biznesmenami do mediów i ewentualny przeciek na szczytach władzy z otoczenia premiera Donalda Tuska (po doniesieniu szefa CBA Mariusza Kamińskiego) bada Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Z informacji „Rz” wynika, że żaden urzędnik z otoczenia premiera nie został dotąd przesłuchany. Z kolei Prokuratura Okręgowa w Warszawie w odrębnym śledztwie bada trzy wątki: niedopełnienia obowiązków przez urzędników w związku z pracami nad ustawą hazardową, podjęcia pośrednictwa w załatwianiu korzystnych dla branży hazardowej rozwiązań i udzielenia lub obietnicy korzyści majątkowej w zamian za pośrednictwo.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA