fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Nowy Rok po hebrajsku

Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in., czym jest święto Sukkot
Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska
Kiedy według kalendarza żydowskiego przypada Nowy Rok (po hebrajsku Rosz Haszana)? Co oznaczają pojęcia „Jom Kipur”, „Sukkot” i „Simchat Tora” i co wspólnego z nimi mają szałasy?
Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziemy podczas niedzielnych warsztatów rodzinnych zorganizowanych przez Muzeum Etnograficzne wspólnie z Centrum Edukacyjnym Muzeum Historii Żydów Polskich.
Zajęcia w całości poświęcone jesiennym świętom żydowskim zdradzą zainteresowanym znaczenie i symbolikę niektórych hebrajskich tradycji. Jak w owe zwyczaje wpisuje się budowanie miniaturowych szałasów, do czego zachęcą dzieci prowadzone zajęcia?
– To element święta Sukkot, czyli Święta Szałasów – wyjaśnia Agata Smagała z Działu Edukacyjnego muzeum. –Upamiętniać ma ono wyjście Izraelitów z Egiptu i ich wędrówkę do Kanaanu, podczas której mieszkali oni w szałasach i namiotach. W jaki sposób święto celebrowali przed wojną mieszkańcy stolicy wyznania mojżeszowego? Wszystkiego dowiemy się z opowieści Piotra Kowalika z Centrum Edukacyjnego MHŻP. Jego wyjaśnienia zilustrują spektaklem „Opowieści Święta Szałasów” artyści z Grupy Studnia O. Każdy, kto chce wziąć udział w zajęciach, powinien zjawić się w siedzibie muzeum z gałązkami i jesiennymi liśćmi. Do czego będą potrzebne? To okaże się na miejscu. [i]Rodzinne spotkania z tradycją, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Warszawa, ul. Kredytowa 1, bilety: dzieci: 10 zł, rodzice: wstęp wolny, rezerwacje: tel. 22 696 53 80, niedziela (25.10), godz. 15[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA