fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

PGNiG szykuje się do emisji obligacji

Gazowy potentat zaczyna negocjacje z bankami w sprawie przygotowania emisji obligacji o wartości 4 – 5 mld zł
Jak powiedział „Rz” wiceprezes PGNiG Sławomir Hinc, w najbliższych dniach do wybranych banków trafi zapytanie w sprawie przygotowania emisji. Zarząd gazowej spółki liczy, że zdoła zakończyć negocjacje w najbliższych miesiącach.
Pierwszą z dwóch przewidywanych emisji zaplanowano na koniec marca 2010 r. – Ostateczny termin i wielkość emisji zależy od rozmów z bankami i warunków, jakie nam zaproponują – mówi wiceprezes Hinc. Według planów zarządu pierwsza emisja będzie denominowana w złotych, a jej wartość to 2 – 2,5 mld zł. Druga emisja euroobligacji ma być na podobną kwotę. Ale wiceprezes Hinc mówi, że jej dokładna wartość zależy od tego, ile firma zyska na pierwszej. – Wstępnie zakładamy, że możemy ją przeprowadzić jesienią 2010 r., ale za wcześnie, by ujawnić jakiekolwiek szczegóły – dodał. [wyimek]4,5 mld zł zamierza wydać PGNiG na inwestycje w 2010 r. [/wyimek]
W opinii analityków PGNiG nie będzie mieć problemów z uplasowaniem emisji, jeśli odbędzie się na warunkach rynkowych. Ich zdaniem także postrzeganie firmy przez rynek nie powinno się pogorszyć. – Zobowiązania PGNiG nie są obecnie znaczące i nawet po emisji obligacji poziom zadłużenia nie będzie niebezpieczny – mówi „Rz” Włodzimierz Giller Analityk Domu Maklerskiego Banku Handlowego. – Banki zwykle biorą pod uwagę poziom długu do EBITDA, a EBITDA zależy w tej firmie od cen gazu, które wyznacza prezes Urzędu Regulacji Energetyki.  Mimo to we wtorek agencja EuroRating obniżyła perspektywę ratingu gazowej spółki ze stabilnej na negatywną. Rating pozostał na niezmienionym poziomie A–. I to pomimo że jej analitycy uważają, że PGNiG ma bezpieczną strukturę finansowania i wystarczającą płynność. Agencja uznała, że skoro spółka ma w planach kosztowne inwestycje w najbliższych latach i będzie musiała sfinansować je w znacznej części długiem, to zadłużenie firmy, a więc ryzyko obniżenia ratingu, istnieje. PGNiG zamierza pieniądze z obligacji przeznaczyć na inwestycje. Według wiceprezesa Hinca wydatki w kolejnych latach będą znaczące i na pewno przewyższą wartość planowanej emisji. Firma ma bowiem długą listę projektów, które musi wykonać. Wśród nich są strategiczne, czyli te służące poprawie bezpieczeństwa energetycznego kraju. To nowe magazyny gazu i program eksploatacji złóż w Skandynawii oraz rurociąg z Polski do Niemiec. Zarząd PGNiG zapowiada, że w 2010 r. nakłady inwestycyjne wyniosą ok. 4,5 – 5 mld zł. Włodzimierz Giller uważa jednak, że te plany mogą zostać zweryfikowane. – Zarząd spółki gazowej zwykle na początku roku ogłasza ambitny plan inwestycji, a potem w kolejnych miesiącach go weryfikuje, a niektóre z projektów opóźniają się – dodaje analityk. – W przyszłym roku może być podobnie i wydatki okażą się mniejsze od zapowiadanych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA