fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Tarcza antyrakietowa

Tusk - Biden: dużo miłych słów

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Podjęliśmy wspólny wysiłek, aby nasze przekonania nabrały wymiarumaterialnego - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z wiceprezydentem USA Josephem Bidenem.
- Projekt SM-3, nowej konfiguracji obrony antyrakietowej, Polska uznaje za interesujący i potrzebny. Jesteśmy gotowi w nim uczestniczyć - mówił premier. - Wysoko oceniam deklaracje naszego gościa, że jesteśmy partnerem, od którego oczekuje się aktywności i współodpowiedzialności. Jesteśmy gotowi ją przyjąć.
Tusk zaznaczył, że z wielką satysfakcją przyjął słowa Bidena, które potwierdziły intencje dotyczące wspólnych "zapatrywań i działań mających zapewnić bezpieczeństwo Polsce, Stanom Zjednoczonym, Europie i światu, który wyznaje wspólne wartości". - Przypomnieliśmy sobie obaj w czasie tego spotkania, o co tak naprawdę chodzi w polityce amerykańskiej i polityce polskiej i jak wysoko w hierarchii są wartości, którym służą obie administracje, ale także, w które wierzą oba narody - mówił premier.
- Polska jest i będzie partnerem równoprawnym, który oczekując daje, dając oczekuje - dodał. Joseph Biden - podobnie jak polski premier - zapewnił o ścisłej współpracy obu krajów, wspólnych wartościach i docenił odwagę polskich żołnierzy walczących w Afganistanie. - Polska jest jednym z naszych najbliższych sojuszników w bardzo ważnych wyzwaniach. Polska zdobyła serca Amerykanów i członków amerykańskiego rządu. Podzielamy wartości i ideały - mówił. - Doceniamy to, że Polska zgodziła się na rozmieszczenie elementów nowego planu obronnego. - Chodzi nie tylko o to, że będziemy zapewniać wam bezpieczeństwo, ale chodzi też o to, że będziemy współpracować - powiedział wiceprezydent USA. Przed spotkaniem wiceprezydent złożył kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Jak poinformował ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss, w czasie krótkiej uroczystości Biden zapowiedział, że przyjedzie na otwarcie powstającego Muzeum Historii Żydów Polskich. - To była serdeczna rozmowa, bezpośrednia, w której Biden z otwartym sercem i sympatią obiecał, że przyjedzie na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich w 2012 r. - powiedział Weiss. Weiss podkreślił, że wiceprezydent USA zadeklarował wsparcie przy budowie Muzeum. - Biden obiecał pomoc, to jest tym bardziej ważne, że mówił to człowiek numer dwa na świecie, jeśli prezydent Obama jest człowiekiem numer jeden" - dodał.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA