fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lokaty i inwestycje

Nowy szczyt WIG20

Polska Grupa Energetyczna musi znaleźć się w WIG20. Na rynku pojawiają się spekulacje, że miejsca w elitarnym indeksie ustąpi jej medialna Agora. Jej kurs od kilku dni znacznie spada.
Rzeczpospolita
Indeks największych spółek doszedł wczoraj do 2363 pkt i znalazł się najwyżej od października 2008 roku
Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, jedynie wskaźnik małych spółek odnotował niewielki spadek. WIG20 już na otwarciu zyskał 1,47 proc., a na początku sesji ustanowił nowy tegoroczny szczyt na poziomie 2363 pkt.
Ostatecznie wskaźnik największych spółek zyskał 1,14 proc. i zakończył dzień na poziomie 2349 pkt. Na najwyższym poziomie od października ubiegłego roku notowania zakończył wskaźnik szerokiego rynku WIG.
Obroty podczas wczorajszych notowań były stosunkowo wysokie. Wyniosły 1,6 mld zł. Zwyżkom na giełdzie sprzyjało umocnienie złotego, który po opublikowaniu danych o produkcji przemysłowej umocnił się do 4,15 zł za euro. Już po zamknięciu sesji na GPW złoty lekko się osłabił. Nietypowo największym zainteresowaniem cieszyły się wczoraj papiery Banku Handlowego. Głównie w wyniku transakcji pakietowych obroty akcjami firmy osiągnęły wartość niemal 300 mln zł. Jednak do wzrostu indeksów najbardziej przyczyniły się walory Pekao, Telekomunikacji Polskiej oraz Orlenu, mimo że bardziej drożały akcje kilku innych spółek z WIG20. Po drugiej stronie rynku znalazły się papiery Agory. Walory medialnej spółki w ostatnich dniach straciły już ponad 10 proc., tylko wczoraj było to 3,42 proc. Spadek notowań to efekt spekulacji, że Agora po wejściu na giełdę Polskiej Grupy Energetycznej wypadnie z indeksu największych firm. Inaczej niż w Polsce w Europie Zachodniej główne indeksy traciły na wartości. Na nastroje inwestorów negatywnie wpłynęły m.in. dane z amerykańskiej gospodarki. W USA zarówno liczba rozpoczętych budów, jak i wydanych pozwoleń na budowę okazała się niższa, niż oczekiwano. To w pewnej mierze przyczyniło się do spadku na giełdach amerykańskich. Najmocniej, o prawie 4 proc., taniały jednak papiery na giełdzie brazylijskiej. Rząd tego kraju, by osłabić spekulacje obligacjami i na giełdzie, wprowadził podatek od kupna tych instrumentów przez zagranicznych inwestorów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA