fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

Zięć z polisą

Rzeczpospolita
Iwona Trusewicz
Wiktor Pinczuk, ukraiński oligarcha skoligacony z byłym prezydentem tego kraju inwestuje w ubezpieczalnię w Rosji
Wiadomością początku tygodnia w kręgach rosyjskiego biznesu jest kupno jednej z największych firm przez jednego z najbogatszych Ukraińców. Jak dowiedziały się ”Wiedomosti” Wiktor Pinczuk (”Forbes” szacuje jego majątek na 2,6 mld dol.) kupił ubezpieczalnię Rossija wraz z jej spółką córką oferującą ubezpieczenia na życie.
Rossija to najstarsza prywatna firma ubezpieczeniowa na rynku rosyjskim. Działa od 1990 r. (licencja nr 2) i jest w dwudziestce największych. W 2008 r. sprzedała polisy na 8,8 mld rubli (293 mln dol.).
49-letni Wiktor Pinczuk pochodzi ze starego żydowskiego rodu należącego do gałęzi aszkenazyjczyków. Rodzice, metalurdzy z wyższym wykształceniem pracowali w Dniepropietrowsku, gdzie Wiktor ukończył ze złotym medalem szkołę i instytut metalurgiczny ze specjalnością produkcja rur. Ta specjalność pozwoliła mu obronić pracę doktorską
i zarobić wielkie pieniądze. W 1990 r. z teściem, matką i żoną Jeleną Arszawą założył Interpipe Group. Sprzedają importowane rury, wprowadzają nowe technologie do ukraińskich fabryk.
Jednak to nie dobrze rozwijający się biznes katapultował Pinczuka na wyżyny ukraińskiego życia publicznego, tylko kolejny teść. W połowie lat 90. Pinczuk związał się z Jeleną Franczuk, córką ówczesnego prezydenta Leonida Kuczmy.
W 1997 r. rozwiódł się i zamieszkał z drugą Jeleną. Pobrali się w 2002 r.
Poźniej został deputowanym Rady Najwyższej oraz doradcą prezydenta i założycielem partii Trudowaja Ukraina. Nie zapomniał też o biznesie. Wciąż miał 65 proc. udziałów w Interpipe Group, która w 2003 r. była już jednym z pięciu największych prywatnych koncernów Ukrainy.
W 2004 r. wspólnie z najbogatszym Ukraińcem Renato Achmietowem Pinczuk kupił od państwa za 803 mln dol. perłę ukraińskiej metalurgii kombinat Kiroworożstal. Ukraińskie media nazywają tę prywatyzację ”ustawioną pod jednego zwycięzcę”. Transakcja została anulowana sądownie po pomarańczowej rewolucji, a nowy konkurs wygrał Mittal Steel, który za Kiroworożstal zapłacił... 4,8 mld dol.
W sierpniu 2009 r. okazało się, że Pinczuk, który po odejściu Kuczmy zniknął ze sceny politycznej, jest właścicielem wielkiego funduszu inwestycyjnego Icon Private Equity o kapitale ponad miliarda dolarów.
Córka z pierwszego małżeństwa Maria studiuje w Oxfordzie. Z drugą żoną ma sześcioletnią Jekatierinę.
Pinczuk interesuje się i wspiera malarstwo współczesne. Założył fundację dla młodych artystów i otworzył w Kijowie PintchukArtCenter, największą w Europie Wschodniej galerię sztuki współczesnej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA