fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Anglikanie jak katolicy

Wyświęcanie kobiet na biskupów doprowadziło do głębokich podziałów w Kościele anglikańskim
AP
Papież umożliwi wiernym i duchownym anglikańskim połączenie się z Kościołem katolickim
Wspólnoty anglikańskie będą mogły połączyć się z Kościołem katolickim, zachowując jednocześnie swoje tradycyjne obrzędy. Umożliwi to konstytucja apostolska, podpisana właśnie przez papieża Benedykta XVI. Zgodnie z historycznym dokumentem, który zostanie niebawem opublikowany, wspólnoty anglikańskie nie będą podlegać diecezjalnym biskupom Kościoła katolickiego. Opiekę nad nimi sprawować będą ordynariusze wyświęcani z byłych duchownych anglikańskich, pod warunkiem że nie są żonaci. Wychodząc naprzeciw anglikanom, Watykan przewiduje również możliwość wyświęcania byłych duchownych anglikańskich, którzy są żonaci. Nie będą oni jednak mogli zajmować wyższych stanowisk w hierarchii kościelnej.
– Jedność z Kościołem nie wymaga jednolitości nieliczącej się z różnicami kulturowymi, jak udowadnia historia chrześcijaństwa – tłumaczył prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał William Levada.
Kardynał podkreśla, że konstytucja apostolska to odpowiedź na apele kierowane do Watykanu przez samych anglikanów. Z prośbą o włączenie do Kościoła katolickiego miało się zwrócić około 50 biskupów i sto grup anglikańskich z całego świata. Szacuje się, że chętnych może być nawet 400 tys. – Inicjatywa rzeczywiście wyszła od wiernych i kapłanów anglikańskich. Wielu z nich od dawna szukało możliwości powrotu do jedności z Kościołem katolickim. Ta tendencja przybrała masowy charakter od czasu kontrowersyjnych zmian, jakie na początku lat 90. zaczęły wprowadzać wspólnoty anglikańskie w niektórych krajach – mówi “Rz” Michał Barcikowski z dwumiesięcznika “Christianitas”.
Liczący 70 milionów wiernych Kościół anglikański od lat przeżywa głęboki kryzys. Próbując powstrzymać odpływ wiernych, zezwolił na małżeństwa jednopłciowe, wyświęcanie homoseksualistów i udzielanie święceń kapłańskich kobietom. Radykalne reformy w USA, Australii, Kanadzie były ostro krytykowane przez kościoły anglikańskie w Afryce, a także konserwatywne wspólnoty na Wyspach Brytyjskich.
Otwarcie się Watykanu na anglikanów zostało przyjęte przez hierarchów Kościoła anglikańskiego ze spokojem. – Konstytucja ułatwiająca anglikanom przejście do Kościoła katolickiego nie jest aktem prozelityzmu bądź agresji względem wspólnoty anglikańskiej – oświadczył duchowy przywódca anglikanów abp Rowan Williams. We wspólnym oświadczeniu z przewodniczącym katolickiego episkopatu Anglii i Walii, arcybiskupem Vincentem Nicholsem stwierdził też, że “anglikanie i katolicy pragną kontynuować współpracę ekumeniczną, a włączenie byłych anglikanów do Kościoła katolickiego stanowi kolejne uznanie zasadniczej zgodności obydwu Kościołów w kwestiach wiary, nauczania i duchowości”.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA