Polityka

Samorządowe Oscary rozdane

Tadeusz Wrona wręcza nagrodę Adamowi Struzikowi marszałkowi województwa mazowieckiego, fot. Marek Barczyński
"Rz" Online
Za zasługi dla samorządu Liga Krajowa przyznała sześć Nagród im. Grzegorza Palki
– Dotąd żaden polski samorządowiec nie zdobył tak ważnej pozycji w Brukseli – mówi Tadeusz Wrona, przewodniczący kapituły i prezydent Częstochowy, o Leszku Świętalskim, wójcie Starych Bogaczowic, który został jednym z dwóch laureatów w kategorii ogólnopaństwowej tegorocznych samorządowych Oscarów.
Świętalski został przewodniczącym komisji finansów i administracji przy komitecie regionów, czyli izbie samorządowej Parlamentu Europejskiego. Drugim z nagodzonych w tej kategorii został Mirosław Stec, przewodniczący Rady Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie, za 19-letni wkład w tworzenie prawa samorządowego.
Rozdanie nagród 12. edycji konkursu organizowanego przez stowarzyszenie samorządowe Liga Krajowa odbyło się wczoraj, pod patronatem „Rz”, w Muzeum im. Jana Pawła II w Warszawie. W dziedzinie działalności samorządowej o wymiarze ogólnokrajowym nagrody otrzymali wiceprzewodniczący sejmiku województwa małopolskiego Kazimierz Barczyk za 19 lat pracy w samorządzie terytorialnym i budowanie więzi między samorządami oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik za promocję regionu, umiejętność pozyskiwania środków unijnych i współpracy z samorządami. Laureatami Nagrody im. Palki za działalność o znaczeniu ponadlokalnym zostali starosta polkowicki Marek Andrzej Tramś uznawany za jednego z najlepszych menedżerów samorządowych oraz pośmiertnie wiceprezydent Poznania Maciej Frankiewicz za wkład w sprawy społeczne, oświatę i sport. Ponadto wyróżnienia otrzymali: starosta powiatu piaseczyńskiego Jan Adam Dąbek, marszałek województwa łódzkiego Włodzimierz Fisiak, burmistrz Byczyny Ryszard Grüner, prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult, burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski, wójt Soliny Zbigniew Sawiński, prezydent Opola Ryszard Zembaczyński oraz przedwcześnie zmarły burmistrz Muszyny Waldemar Serwiński. W kapitule przyznającej nagrody zasiada m.in. Jadwiga Palka, żona Grzegorza, byłego prezydenta Łodzi i jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego samorządu, który zginął tragicznie w wypadku drogowym w 1996 roku. – Był pierwszym prezydentem miasta, który miał jasną wizję jego rozwoju, dlatego dla mnie związanego z Łodzią i regionem, wyróżnienie to jest niezwykle cenne – mówi Włodzimierz Fisiak.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL