fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Wypędzeni: Ludzie z fotografii

Rzeczpospolita
Film Tadeusza Litowczenki opowiada o losach Polaków zza wschodniej granicy, po II wojnie światowej przymusowo przesiedlanych przez władze komunistycznej Polski.
Półtora miliona ludzi musiało opuścić własną ziemię i jechać w nieznane – na poniemieckie tereny przyznane naszemu krajowi na mocy traktatów w Jałcie i Poczdamie. 50 procent dotychczasowych ziem Polski miało zostać podzielonych między radzieckie republiki: litewską, białoruską i ukraińską. Większość z opuszczających domy wierzyła jednak, że wkrótce uda im się wrócić.
Dokument opowiada o grupie osiedlonych na terenie Pomorza – m.in. Kamienia Pomorskiego, Kołobrzegu, Łeby, Darłowa. Wspominają pierwsze wrażenia, które towarzyszyły im w nowych miejscach zamieszkania. Za pozostawione za Bugiem mienie dostawali najwyżej 12 hektarów ziemi. Powszechne były trudności z wyżywieniem, gryzonie pustoszyły magazyny zboża, brakowało trzody chlewnej i maszyn rolniczych. W nadmorskich miejscowościach nie było łodzi, ani kutrów rybackich. Do tych trudności dołączyły jeszcze różnice kulturowe i przyzwyczajenia, które dzieliły ludzi osiedlanych z różnych regionów Polski.
14.35 | tvp 2 | sobota
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA