fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

A miało być tak pięknie...

PAT
Jan Bończa-Szabłowski
Grupa przyjaciół wybrała się na pielgrzymkę po najsłynniejszych europejskich sanktuariach. O swoich wrażeniach opowiedzieli Markowi Pruchniewskiemu. Tak powstała sztuka „Pielgrzymi”
Okazją do wystawienia dramatu na scenie stało się zamówienie przez Jacka Głomba, szefa Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, współczesnego utworu napisanego dla całego zespołu teatru. Prapremiera sceniczna sztuki, różniąca się nieco od literackiego pierwowzoru, nosiła tytuł „Wesele raz jeszcze”. Telewizyjna wersja zrealizowana przez Macieja Dejczera w 2002 roku jest znacznie bliższa oryginałowi. Utwór Pruchniewskiego okazał się ciekawym i wnikliwym spojrzeniem na naszą rzeczywistość.
Zdezelowany, nieustannie psujący się autobus oraz urągające przyzwoitości warunki zakwaterowania w kolejno odwiedzanych miastach sprawiają, że rodacy dają upust wszelkim negatywnym emocjom. Na wierzch wypływają egoizm, złośliwość, obłuda, plotkarstwo, wścibstwo, nawet podłość. Pryska duchowy aspekt podróży. – To jest nasza pielgrzymka. Tacy jesteśmy. Podzieleni, skłóceni, słabi. Pilnujący własnych interesów, spraw mniejszych i większych. Wszystko pod sztandarem Boga i prawdy – podsumuje wyjazd Ojciec Jacek.
Atutem widowiska jest wspaniała, wyrazista obsada. Obok coraz słabiej panujących nad czeredą parafian duchownych: Cezarego Kosińskiego (Ojciec Jacek) i Szymona Kuśmidra (Ksiądz Jurek), widzowie zobaczą m.in. Katarzynę Bujakiewicz, Izabelę Dąbrowską, Edytę Jungowską, Kingę Preis, Ewę Telegę, Halinę Wyrodek, Witolda Dębickiego, Henryka Niebudka, a w roli kierowcy – popularnego artystę kabaretowego Grzegorza Halamę.
Na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV Dwa Teatry w Sopocie Marcin Bastkowski zdobył nagrodę za montaż spektaklu. Dwa lata po premierze „Pielgrzymów” Marek Pruchniewski napisał znakomitą sztukę „Łucja i jej dzieci”, nagrodzoną na sopockim festiwalu Grand Prix.
[i]Pielgrzymi | 21.20 | tvp 1 | PONIEDZIAŁEK[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA