Lokaty i inwestycje

Koniec notowania praw poboru

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Do 20 października trwają zapisy na akcje PKO BP nowej emisji. Będą sprzedawane po 20,5 zł za sztukę
Zapisy mogą składać tylko ci, którzy mają prawa poboru. Automatycznie przydzielano je inwestorom, którzy 6 października mieli na rachunkach maklerskich papiery PKO BP. Do objęcia jednej nowej akcji uprawniają cztery prawa poboru.
Od 7 października prawa poboru są notowane na giełdzie. Notowania te kończą się dzisiaj. Dziś jest więc ostatnia szansa, by prawa poboru sprzedać lub kupić. Sprzedać je na giełdzie powinni ci, którzy je dostali, ale nie zamierzają obejmować papierów nowej emisji. Jeśli nie sprzedadzą, prawa poboru przepadną. Z kolei jeśli ktoś chce się zapisać na większą liczbę akcji, niż może na podstawie posiadanych już praw poboru, może jeszcze dziś dokupić je na giełdzie. Operację zakupu lub sprzedaży warto też przeprowadzić wtedy, gdy liczba posiadanych praw poboru nie jest wielokrotnością czterech (cztery prawa uprawniają do nabycia jednej akcji).
Do 20 października przyjmowane są również zapisy dodatkowe na akcje, które nie zostaną kupione w pierwszym terminie. Eksperci spodziewają się, że chętnych na te papiery będzie znacznie więcej niż akcji. Według szacunków redukcja w zapisach dodatkowych może sięgnąć nawet 99 proc. Przydział akcji nastąpi do 29 października. Bank chce, aby cała procedura zakończyła się do 4 listopada. Zdaniem większości analityków oferta akcji PKO BP jest atrakcyjna. W dłuższym terminie zakup papierów powinien przynieść zysk. Obecnie kurs walorów tego banku wynosi około 32 zł.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL