fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Za rok beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki?

Grób ks. Jerzego Popiełuszki
Fotorzepa, Seweryn Sołtys
W ciągu kilku miesięcy może się zakończyć proces beatyfikacyjny kapelana „Solidarności”
Ksiądz Tomasz Kaczmarek, postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki, na wczorajszej konferencji prasowej w Warszawie długo unikał odpowiedzi na pytanie dziennikarzy, kiedy można się spodziewać beatyfikacji ks. Popiełuszki. Wreszcie przyznał:
– Jeżeli komisja kardynałów i biskupów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zbierze się w listopadzie i wyda pozytywną opinię o męczeństwie księdza, to zakończenie procesu beatyfikacyjnego może nastąpić w ciągu kilku miesięcy. A wtedy beatyfikacja mogłaby się odbyć w przyszłym roku. Ks. Kaczmarek podkreślał, że jest to hipoteza, ponieważ nie został jeszcze ustalony termin spotkania kardynałów, a ostateczna decyzja o beatyfikacji należy do papieża.
19 października minie 25 lat od porwania i zamordowania ks. Popiełuszki przez oficerów SB. Tego dnia w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odbędą się centralne uroczystości związane z tą rocznicą. Z tej okazji ukazała się też, prezentowana wczoraj, książka Mileny Kindziuk „Ksiądz Jerzy. Zwyciężaj dobrem”. Ksiądz Kaczmarek przyznał, że spekulacje dotyczące daty śmierci ks. Popiełuszki nie opóźniły procesu beatyfikacyjnego, ale przyczyniły się do lepszego zbadania okoliczności morderstwa. Jak podkreślił, dowody potwierdzają, że śmierć nastąpiła w nocy z 19 na 20 października 1984 r. – Ks. Jerzy był człowiekiem wewnętrznie wolnym. Takiej wolności potrzeba nam dzisiaj – mówił proboszcz parafii św. Stanisława Kostki ks. Zygmunt Malacki. – Potrzeba nam ludzi, którzy jak on dadzą świadectwo wiary, pokonają strach. Ksiądz Popiełuszko jednoczył ludzi. Takiej jedności w rodzinach i narodzie bardzo potrzebujemy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA