fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Gej walczy o papieski spadek

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Włochy. Sąd rozstrzygnie, czy dzieci geja arystokraty urodzone przez wynajęte za granicą matki zastępcze mają prawo do dziedziczenia fortuny
Spór dotyczy majątku słynnej arystokratycznej rodziny Doria Pamphilj, z której pochodził m.in. papież Innocenty X. Ród, który był o krok od całkowitego wymarcia, ocalał tylko dzięki adoptowaniu w latach 60. dwójki brytyjskich sierot. Księżniczka Gesine i książę Jonathan byli wychowywani jak prawowici spadkobiercy i odziedziczyli wszystkie szlacheckie tytuły oraz majątek. To właśnie między nimi wybuchła wojna. Gesine, zagorzała katoliczka z czwórką dzieci, uważa, że dzieci jej brata Jonathana powinny być wydziedziczone. Powód? Jonathan żyje w związku homoseksualnym, a potomków doczekał się dzięki wynajęciu dwóch matek zastępczych: w USA i na Ukrainie.
– Sąd musi rozstrzygnąć, kto jest rodzicem tych dzieci. Zgodnie z włoskimi przepisami one nie mają żadnych praw – przekonuje księżniczka cytowana przez brytyjski „Times”. Jej zdaniem przyznanie prawa do dziedziczenia dzieciom może spowodować, że za kilka lat ich matki zażądają części spadku. – Kobieta, która rodzi dziecko, nie traci przecież prawa do bycia jego matką – mówi Gesine. Wynajmowanie matek zastępczych, które dzięki zapłodnieniu in vitro rodzą dzieci bezdzietnym parom, jest w wielu krajach Europy zabronione. Zakaz istnieje też we Włoszech, gdzie dodatkowo obowiązują jedne z najsurowszych przepisów dotyczących sztucznego zapłodnienia. Jest ono dostępne tylko dla par heteroseksualnych żyjących w trwałym związku. O tym, czy prawo do dziedziczenia będą miały dzieci z matek zastępczych, włoski sąd ma zdecydować jeszcze w tym miesiącu.
Najsłynniejszym członkiem rodu Doria Pamphilj był Giovanni Battista Pamphilj, który w 1644 roku został papieżem i przybrał imię Innocentego X. Szacowany na miliard euro majątek rodziny to m.in. kilka pałaców i kolekcja 600 dzieł sztuki.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA