fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Złapani w piramidę

Austriacko-szwajcarska firma mogła wyprowadzić ze swoich kont 120 mln euro. Teraz niewiele już na nich zostało.
Rzeczpospolita
Wierzyciele sami szukają pieniędzy na kontach firmy-oszusta
Sąd upadłościowy w Feldkirch w Austrii przesunął – do 30 listopada – termin zgłaszania wierzytelności wobec firm z grupy Tourex: Tourex Touristik & Handel, Tourex Middle East FZE, Tourex Middle East LLC.
Spółki te, zanim upadły, pozyskały od kilku do 35 tys. inwestorów w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Klientów kusiły wizją wysokich zysków z inwestycji w papiery wartościowe. Jedną z większych grup osób, które powierzyły swoje oszczędności Toureksowi, są Polacy. – Na podstawie otrzymanych dokumentów i tych, których nadejścia się spodziewamy, szacuję liczbę wierzycieli Toureksu, których obsługujemy, na 1400 osób. Około 40 proc. z nich to obcokrajowcy – mówi Andrzej Szado, prezes Korporacji Feniks z Lublina zajmującej się windykacją. Szado szacuje liczbę poszkodowanych Polaków na 1800. Dziś podaje on, że kwota wierzytelności zgłoszonych do tej pory przez jego firmę w Feldkirch wynosi 12 mln euro, 3 mln dol., 2,5 mln franków szwajcarskich i... 400 zł. – Nie można wykluczyć, że łączna kwota zgłoszeń przekroczy 20 mln euro – uważa Szado.
Tymczasem konta, które zablokował sąd, a które odkryły austriacka i szwajcarska prokuratura, zanim ogłoszona została upadłość Toureksu, zawierały około 15 mln euro - Prokurator austriacki ocenić miał, że z kont Toureksu wypłacono łącznie w ciągu kilku lat 120 mln euro – pokazuje skalę strat Szado. Jest jednak szansa na to, że kwota możliwa do odzyskania urośnie. Według Szado w Szwajcarii zajęto dom należący do żony byłego prezesa i właściciela Tourex Touristik & Handel. Dodatkowo grupa osób, korzystając m.in. z informacji uzyskanych od dawnych pracowników Toureksu, stworzyła listę kilkudziesięciu kont należących wcześniej do tej grupy firm, a niezidentyfikowanych przez organy ścigania. – Przekazaliśmy tę listę syndykowi masy upadłości – poinformował Szado. Nie wiedział jednak, czy i jakie kwoty są na tych rachunkach. Szwajcarski Tourex Touristik & Handel jeszcze w 2006 roku oferował – przez pośredników – intratne inwestycje o deklarowanej 12-proc. stopie zwrotu w obligacje gwarantowane przez amerykański rząd. Po tym kiedy działalnością firmy zainteresowały się służby podatkowe tego kraju, została postawiona w stan likwidacji. Następca prawny, kierowany przez Czecha Jaroslava Strachonia Tourex Middle East, stworzył coś na kształt programu lojalnościowego: uczestnicy wpłacali po kilka tysięcy euro, formalnie udzielając spółce pożyczki, a w zamian mogli liczyć m.in. na zwrot kosztów podróży turystycznych i zysk w postaci odsetek. Toureksowi przysługiwało prawo rozwiązania umowy „w przypadku poważnych zmian światowej sytuacji gospodarczej (np. kryzysu gospodarczego, ograniczenia wolnego przepływu kapitałów itp.), gdyby Tourex nie mógł uzyskać oczekiwanych dochodów”. [ramka] [link=http://www.parkiet.com/artykul/7,858590_Tourex__Odkryto_nowe_konta_.html]Czytaj więcej na temat sprawy Toureksu. [/link] [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA